16 grudnia
niedziela
Albiny, Zdzisławy, Alicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: "Oratorium Kalwaryjskie" w ramach przygotowań do ŚDM

Ocena: 0
952

Uroczysty koncert "Oratorium Kalwaryjskie" w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016 oraz dla uczczenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski odbędzie się 8 grudnia na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków.

2015-11-12 11:12
md / Kraków (KAI), sg

"Oratorium Kalwaryjskie" jest hołdem dla sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Organizatorami koncertu są: Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 oraz Narodowe Centrum Kultury.

Koncert rozpocznie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków o godz. 20.00 i będzie miał wyjątkowy charakter. 8 grudnia papież Franciszek uroczyście otworzy bowiem w Bazylice św. Piotra w Watykanie Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Bezpłatne wejściówki na koncert będą do odbioru w Krakowie, w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego InfoKraków na ul. Powiśle 11 oraz w siedzibie Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 na ul. Kanoniczej 18.

– Bezcenne dla dziedzictwa kulturowego Polski miejsca, które są świadectwem duchowego bogactwa naszej Ojczyzny to obowiązkowe punkty, z jakimi powinni zapoznać się wszyscy zaangażowani w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016 – podkreśla Magdalena Dobrzyniak z Sekretariatu Generalnego KO ŚDM 2016.

Przypomina, że w Kalwarii Zebrzydowskiej pielęgnowane są wielowiekowe tradycje misteriów kalwaryjskich, które są kulturalnym i religijnym fenomenem, wciąż fascynującym badaczy dziejów teatru w Europie. Unikatowe dróżki i słynny obraz Matki Bożej przyciągają tu co roku ponad półtora miliona pielgrzymów z całego świata. Niezwykłe walory kulturowe tego miejsca, duchowe skarby i jego piękno doceniła UNESCO, wpisując „polską Jerozolimę” na listę światowego dziedzictwa jako jedyną kalwarię w Europie i na świecie.

Koncert w Krakowie realizowany będzie z wykorzystaniem form multimedialnych. Na warstwę muzyczną złożą się inspiracje muzyką z czasów Chrystusa, muzyką z akcentami średniowiecza i muzyki współczesnej.

"Oratorium Kalwaryjskie" to dzieło, które powstało w hołdzie Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego autorami są Zbigniew Książek i Bartłomiej Gliniak. To poetycka opowieść o trzech wielkich postaciach, które żyły w tysiącletnich odstępach: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i św. Janie Pawle II. Wszyscy swoim życiem i nauczaniem dokonali swoistej „rewolucji”, przyczyniając się do duchowej przemiany świata. Wierzyli, że miłością naprawią świat, że dobrem pokonają zło, że swoim cierpieniem zdejmą z naszych ramion ból, a modlitwą wybłagają przebaczenie dla ludzkości. Wszyscy trzej potrafili cieszyć się, śmiać i radować światem oraz ludźmi. Te wartości legły u podstaw kultury chrześcijańskiej w Polsce, ale są wciąż żywe i aktualne zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy z całego świata przybędą do Krakowa w 2016 r.

Na scenie Centrum Kongresowego ICE w Krakowie wystąpią autorzy utworu Zbigniew Książek i Bartłomiej Gliniak, orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia, połączone chóry: Camerata Iagiellonica, Chór Gregoriański Seminarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej i Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz soliści: Aleksandra Bieńkowska, Przemysław Branny, Janusz Kruciński, Joanna Słowińska i instrumentaliści: Krzysztof Ścierański, Jacek Królik i Robert Luty. Całość dyryguje Piotr Komorowski.

Patronat honorowy nad "Oratorium Kalwaryjskim" objęli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. KAI jest jednym z patronów medialnych koncertu.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -