19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków - miasto kościołów

Ocena: 0
1630
Najstarszy znany w Polsce wizerunek maryjny w typie hodegetria – przewodniczka oraz pieczęć majestatyczną św. Jadwigi – jedyny wizerunek królowej z epoki, według którego powstał portret Jana Matejki pokazali dominikanie w ramach VIII edycji Cracovia Sacra.
2015-08-15 12:22
pra / Kraków (KAI), mz
 
Krakowska Noc Kościołów trwa od 14 do 15 sierpnia.

VIII edycję krakowskiej Nocy Kościołów zainaugurowano 14 sierpnia w klasztorze dominikanów przy ulicy Stolarskiej. Zakonnicy po raz drugi udostępnili zwiedzającym obraz tzw. Matki Bożej Chórkowej – najstarszego znanego w Polsce wizerunku maryjnego w typie hodegetria – przewodniczka, datowany na początek XV wieku.

Otwierając VIII edycję Cracovia Sacra prezydent Jacek Majchrowski podkreślił wielokulturowość i współistnienie wielu wyznań i religii na ziemiach polskich, co stało się tematem przewodnim tegorocznej Nocy Kościołów w Krakowie. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sławomir Pietrzyk nazywając Kraków miastem kościołów zwrócił uwagę na bogactwo sztuki, której na co dzień mieszkańcy i turyści nie mogą podziwiać, a która jest prezentowana z okazji Cracovia Sacra.

Jednymi z najciekawszych i najbardziej cennych zabytków ze zbiorów dominikańskiego archiwum są dokumenty pergaminowe. Odwiedzającym w piątek klasztor przy Stolarskiej zaprezentowano dokument królewski św. Jadwigi z przywieszoną do niego pieczęcią majestatyczną. – Ta pieczęć zachowała się w całości. Cenna jest dlatego, ponieważ nie mamy wizerunków Jadwigi z epoki, a to jest właściwie jedyny wizerunek, jaki mamy. Na podstawie tej pieczęci Matejko namalował jej portret – mówi KAI o. Ireneusz Wysokiński OP, dyrektor Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów.

Dominikanie pokazali także zbiór szat liturgicznych z różnych warsztatów tkackich całej Europy. – Wszystkie te tkaniny reprezentują klasztory dominikańskie, które już nie istnieją na Kresach Wschodnich – Żółkiew, Podkamień, Lwów. To są niemi świadkowie historii, która się już wydarzyła i do której nie jesteśmy w stanie wrócić z powodów geopolitycznych – mówi KAI Marcin Ciba, konserwator w klasztorze przy Stolarskiej.

Noc Cracovia Sacra organizowana jest w tym roku po raz ósmy. Motywem wiodącym jest bogactwo religii i kultur. Specjalne wystawy i koncerty przygotowano w wielu krakowskich bazylikach i kościołach – począwszy od Katedry na Wawelu przez bazylikę Mariacką i sanktuarium św. Jana Pawła II po inne popularne krakowskie świątynie, w których duszpasterzują franciszkanie, karmelici, bernardyni, augustianie, redemptoryści, jezuici, salezjanie, kanonicy regularni.

W tym roku Cracovia Sacra ma także charakter międzyreligijny. Wystawy i koncerty przygotowały także ewangelicko-augsburski kościół św. Marcina, cerkiew greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie, cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz synagoga Tempel.

Wstęp jest wolny, do niektórych miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter