19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: biblijna wystawa norweskiego artysty

Ocena: 0
1885
Do końca sierpnia w Muzeum Archidiecezjalnym Kard. Karola Wojtyły w Krakowie można oglądać „Cykl Biblijny” norweskiego malarza Hakona Gullvaga.
2015-08-07 14:56
luk / Kraków (KAI), mz
 
Każdemu dziełu towarzyszy cytat z Pisma Świętego, co sprawia, że zwiedzanie może stać się wyjątkową modlitwą osobistą.

Obrazy z „Cyklu Biblijnego” powstały w 2005 r. z inicjatywy biskupa i dziekana Katedry Nidaros w Trondheim, którzy wraz z dyrektorem lokalnej pracowni katedralnej, poprosili Hakona Gullvaga, wybitnego norweskiego twórcę nowoczesnej sztuki sakralnej, o stworzenie kompletnego cyklu biblijnego. Prace w formie wielkoformatowych obrazów na płótnie miały tworzyć jednolitą przestrzeń sacrum z witrażami katedralnymi z początku XX w.

– Są to obrazy przez niego w jakiś sposób przemyślane, przemodlone, przetworzone i uwiecznione na płótnie. Trzeba powiedzieć, że cykl ten jest cyklem przejmującym. Faktycznie zmusza do refleksji i zastanowienia. Bowiem to nie tylko przedstawienie, ale wciągniecie widza w atmosferę, która otacza dane zjawisko – opisał wystawę ks. dr Andrzej Nowobilski, dyrektor krakowskiego Muzeum Archidiecezjalnego.

W ramach cyklu można podziwiać obrazy uwieczniające m.in. stworzenie świata, upadek człowieka, życie Chrystusa, Ostatnią Wieczerzę, zmartwychwstanie Jezusa czy zwycięskiego Agnus Dei. Na płótnach dominuje ruch, którego artysta używa zarówno jako parafrazy, jak i środka dramatycznego wzmocnienia siły wyrazu. – Spotkanie z tego typu malarstwem – wielkopłaszczyznowym – robi wrażenie. Wciąga widza w kontemplację, rzekłbym nawet w stan modlitewny – podkreślił ks. Nowobilski.

Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – z dnia na dzień odwiedza ją coraz więcej osób. „Cykl Biblijny” Hakona Gullvaga przy Kanoniczej 19-21 w Krakowie można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00, a w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-15.00.

Projekt jest realizowany przez Muzeum Archidiecezjalne Kard. Karola Wojtyły w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa oraz Ambasadę Królestwa Norwegii w ramach współpracy partnerskiej miast Krakowa i Trondheim.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter