28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: 79. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty

Ocena: 0
688

W tegorocznym konkursie zgłoszono 106 szopkarskich dzieł. Były one oceniane w różnych kategoriach, w zależności od ich rozmiaru i wieku twórców. Wyniki ogłoszono w Pałacu Krzysztofory, gdzie trwa wystawa pokonkursowa.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

 Na konkurs zgłoszono 106 szopek, czyli o 19 więcej niż w zeszłym roku. - W momencie, kiedy wszyscy jesteśmy w sytuacji trudnej pod każdym względem, wyznaczanej przez rygory epidemiczne, szalenie się cieszymy z tego, że jesteście państwo z nami – mówił Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, które jest organizatorem konkursu.

O zwycięstwo walczyły 43 szopki w kategorii seniorów, trzy w kategorii młodzieżowej, 14 w kategorii rodzinnej, 14 w kategorii dziecięcej i 32 w kategorii szkolnej.

W ocenie Michała Niezabitowskiego, tegoroczna frekwencja nie była najwyższa w historii konkursu, ale najważniejsze jest to, że tradycja wciąż jest podtrzymywana.

Podkreślał, że budowanie szopek jest sposobem na pracę wspólną. - Najmłodsi szopkarze szkolni integrują się i razem potrafią zbudować dzieła, które stanowiły dla jury szczególny kłopot pod względem tego, w jaki sposób je ocenić. Tak silna była konkurencja – mówił.

Szopki seniorów ocenione zostały w kategoriach zależnych od ich wielkości. W dużych zwyciężył Józef Madej, w średnich Maciej Moszew. Dwie równorzędne nagrody w kategorii małych szopek przyznano Zbigniewowi Madejowi i Wiesławowi Barczewskiemu, a najpiękniejszą szopkę miniaturową stworzył w tym roku Jan Kirsz.

Najlepszą szopkę rodzinną przygotowali: Marta, Leszek, Patrycja i Bruno Jaskierni. W kategorii szopek młodzieżowych wygrał Stanisław Ożóg. Nagrody za najlepsze szopki dziecięce zdobyli: Róża Mystkowska (kat. 12-14 lat), Antonia Solecka (kat. 9-11 lat) oraz Paulina Wąsik i Emilia Królik (obie w kat. do lat ośmiu). Za najlepszą szopkę szkolną uznana została praca oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajduje się Święta Rodzina: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.

Krakowskie szopki prezentują również sceny z postaciami historycznymi: królami, bohaterami narodowymi oraz legendarnymi postaciami np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem.

Szopkarstwo krakowskie wpisane zostało w 2018 roku na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Wyniki ogłaszane są w następującą po czwartku niedzielę.

Od 6 grudnia do 27 lutego przyszłego roku szopki będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w Pałacu Krzysztofory.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter