2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kossak ze zbiorów muzealnych KUL na wystawie w Paderborn

Ocena: 0
1899
Litografia "Piekło karpackie" – "Dolor et Caritas" Wojciecha Kossaka ze zbiorów muzealnych KUL jako jedyny obiekt z Polski weźmie udział w wystawie „CARITAS – dobroczynność od wczesnego chrześcijaństwa do czasów współczesnych”.
2015-07-17 23:36
lj KUL / Lublin (KAI), mz
fot. KUL
 
Wyróżnienie jest tym większe, że nasz zabytek prezentowany będzie pośród obrazów tak znakomitych artystów, jak Rafael, Peter Paul Rubens, Eug?ne Delacroix, Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso czy Käthe Kollwitz.

Wystawę przygotowało Muzeum Diecezjalne w Paderborn. Uroczyste otwarcie nastąpi 23 lipca. Kuratorzy wystawy chcą przybliżyć prezentowanie w sztukach pięknych idei chrześcijańskiej miłości – Caritas.

Zgromadzone na wystawie bezcenne dzieła sztuki z najsłynniejszych kolekcji świata, m.in. z Pinakoteki Watykańskiej, z Chester Beatty Library w Dublinie czy też z nowojorskiego Metropolitan Museum mają opowiadać o różnych sposobach obrazowania dobroczynności na przestrzeni wieków. W nasze czasy wprowadzą widza sugestywne instalacje Billa Violi, słynnego artysty specjalizującego się w sztuce wideo.

Przechowywana w zbiorach muzealnych KUL grafika stanowi barwną, nieco zmodyfikowaną reprodukcję obrazu Wojciecha Kossaka, znanego nam dziś jedynie z fotografii. Artysta przedstawił na nim sanitariuszkę Czerwonego Krzyża opatrującą ciężko rannego żołnierza. Na pionowej osi kompozycji wnętrze lazaretu przekształca się w malowane szybkimi pociągnięciami pędzla korony świerków, zza których otwiera się widok na otwartą przestrzeń. Pośród zasieków z drutu kolczastego, w zimowej scenerii rozgrywa się bitewna scena. Na zbroczonym krwią śniegu leżą ciała poległych, po których depczą żołnierze z bagnetami.

W centrum naszej grafiki – w odróżnieniu od obrazu – znajduje się biała, prostokątna płaszczyzna, opatrzona wymownym napisem: RANY OBMYWAĆ, NĘDZĘ ŁAGODZIĆ / DUSZE UKRZEPIAĆ I PODNOSIĆ, / WŁASNEGO SERCA KRWIĄ BLIŹNIEMU / SŁUŻYĆ, / NIECH BĘDZIE NASZEM HASŁEM, / NA CHWAŁĘ BOGU, LUDZIOM NA ULGĘ / I POŻYTEK.

Ten napis, przetłumaczony na język niemiecki, ma być w zamierzeniu kuratorów wystawy mottem części wystawy, poświęconej instytucjonalnym aktom miłosierdzia (m.in. działalności Czerwonego Krzyża) w czasach I wojny światowej.

Litografia nosi odręczną sygnaturę artysty piórem: WOJCIECH KOSSAK / 1915.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter