28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół w kulturze polskiej

Ocena: 0
1074

O kompetencjach kulturowych Kościoła w kontekście 1050. rocznicy Chrztu Polski dyskutowali w czwartek w Warszawie członkowie Zespołu ds. Kompetencji Kulturowych Kościoła przy Narodowym Centrum Kultury.

2015-12-11 20:35
mip / Warszawa (KAI), mz

Gośćmi spotkania byli min. Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Michał Janocha i publicysta Andrzej Horubała.

W debacie wzięli też udział członkowie Zespołu ds. Kompetencji Kulturowych Kościoła przy NCK: ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zbigniew Treppa z Uniwersytetu Gdańskiego, ks. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, ks. Andrzej Draguła z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK).

– Kościół musi kompetentnie i z troską zabiegać o właściwe tworzenie i rozumienie sztuki, a także powinien tworzyć przestrzeń dla twórców, którzy mogli by zarówno w sposób artystycznie piękny, jak i przepełniony wiarą realizować swój zamysł – powiedział KAI ks. prof. Witold Kawecki. Szef zespołu NCK dodaje, że innym wnioskiem z dzisiejszej debaty jest apel o kościelną edukację o kulturze i sztuce zarówno duszpasterzy i katechetów, jak i wszystkich wiernych. – Trzeba dążyć do tego by przesłanie różnego rodzaju sztuk było zrozumiałe i prawdziwe, bo przez właściwe rozumienie sztuki możemy ludzi do niej przyciągać – dodał prof. UKSW.

Debata nad oceną kulturotwórczej działalności człowieka, która odnosiła się do rocznicy Chrztu Polski, pozwoliła ukazać dziedzictwo kulturowe jakie niosło za sobą przyjęcie chrześcijaństwa oraz wskazała cele i oddziaływania kultury chrześcijańskiej na sztukę i dziedzictwo narodowe.

Abp Polak przypomniał uczestnikom debaty definicję kultury, którą św. Jan Paweł II sformułował jako: "wszystko to, co człowieka czyni bardziej człowiekiem". W tym kontekście wymienił chrześcijańskie wartości, które ze względu na swój uniwersalny charakter mają kulturotwórczą moc: godność osoby ludzkiej, przywiązanie do sprawiedliwości i wolności, szacunek do życia i tolerancja, pragnienie współpracy i miłości rodzinnej, a także poszukiwanie prawdy.

Z kolei ks. prof. Andrzej Draguła, odwołując się do ostatnich wzbudzających kontrowersje wydarzeń artystycznych i reakcji ludzi Kościoła, przypomniał genezę powstawania sztuki współczesnej i omówił jej kluczowe nurty. Podkreślił, że największe napięcie, jakie zachodzi między Kościołem a artystami odbywa się w odniesieniu do nurtu tzw. kultury krytycznej. Teolog zauważył, że ten typ sztuki, który wyraża się często przez negację Boga, może być swoistym wołaniem o Boga.

O kulturowych odniesieniach Kościoła do sztuki i sztuki do Kościoła mówił na przykładzie kinematografii ks. prof. Marek Lis. Duchowny przeciwstawił sobie różne sposoby przedstawiania treści religijnych w filmie i dodał, że przy ocenie różnych dzieł sztuki trzeba patrzeć na ich wartość artystyczną jak i wartość merytoryczną, zwłaszcza, jeśli mają być środkami dydaktycznymi.

W odniesieniu do wypowiedzi ks. Lisa red. Andrzej Horubała zaakcentował, że wysoka jakość artyzmu nie może usprawiedliwiać takich elementów dzieła, które naruszają, lub wręcz obrażają uczucia odbiorców. Dodatkowo publicysta zwrócił uwagę na wzrastające znaczenie tzw. popkultury. Podkreślił, że z założenia stoi ona w opozycji do treści ewangelicznych, jednak przez wielu wierzących próbuje być analizowana i ewangelizowana, aby oddzielić z niej treści przyjazne wierze od tych, które stoją do niej w opozycji.

Uczestnicy debaty omówili też pojęcie kiczu. Jak przypomniał ks. prof. Kawecki, moderator dyskusji, słowo kicz trzeba rozumieć jako niezgodność z oryginałem, niezgodność z oczekiwaniem, czyli jako "swoistą podróbkę". Bp Janocha dodał, że kicz zrodził się wraz z powstaniem kultury masowej. – Jest to pojęcie współczesne, nieznane w historii sztuki – zauważył hierarcha.

– Dialog Kościoła i kultury trwa dwa tysiące lat i zawsze to był trudny dialog, o czym możemy się przekonać w niezliczonych dziełach, ale pocieszające jest to, że o ile był trudny, nigdy nie ustał, zawsze był – podsumował moderator, ks. Kawecki, dodając, że XXI wiek jeszcze bardziej potrzebuje takiego dialogu, którego okazją jest obchodzony Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski.

Zespół ds. Kompetencji Kulturowych Kościoła to jednostka powstała w 2014 r. przy Narodowym Centrum Kultury, która zrzesza ekspertów: teologów kultury i historyków sztuki. Jego zadaniem jest wsparcie intelektualne, koncepcyjne, a także teologiczne działań instytucji kulturalnych państwa i realizowanie projektów dotyczących m.in. przestrzeni sztuki sakralnej. Zespół pełni funkcję doradczą i animującą inicjatywy edukacyjne Kościoła, zarówno rozumianej jako hierarchię, jak i jako wspólnotę wszystkich wiernych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter