7 grudnia
czwartek
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościelny przewodnik turystyczny cz.1

Ocena: 4.9
317

Prezentujemy listę najciekawszych miejsc w Warszawie i bliskiej okolicy, które warto odwiedzić latem.

Fot. Facebook/Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Mt 5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to nowoczesne i multimedialne muzeum, które zostało otwarte w 2020 r. Znajduje się ono w pierścieniu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, którą również warto zwiedzić. Muzeum jest podzielone na 11 głównych stref, z których każda jest związana z kluczowymi momentami życia patronów muzeum. W kolejnych salach można poznać domy rodzinne Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły oraz dowiedzieć się o okolicznościach, w jakich się wychowywali, dorastali i podejmowali decyzje dotyczące swojej drogi życiowej. Przez narrację ich osobistych historii ukazana jest także historia Polski, np. odzyskanie niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, a także okres wojny i okupacji.

Warto podkreślić, że muzeum przedstawia również mało znane świadectwa pomocy Żydom ze strony kardynała Wyszyńskiego. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oferuje bogate treści multimedialne, które wprowadzają odwiedzających w fascynujące życie i dziedzictwo tych dwóch wybitnych postaci.

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00). W weekendy czynne od 12:00 do 19:00 (ostatnie wejście o godz. 18:00). W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Warto udać się tam w czwartek, który jest dniem indywidualnego wstępu na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych na określoną godzinę (liczba biletów jest limitowana). W ostatni piątek każdego miesiąca w godz. 15:00-17:00 ekspozycja główna muzeum jest wyciszona. Koszt biletu ulgowego to 20 zł, a normalnego 25 zł. Za 1 zł do muzeum wchodzą dzieci, uczniowie i studenci do 25 roku życia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum: https://mt514.pl

Sanktuarium i Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki powstało krótko po tragicznej śmierci kapłana. Znajduje się w salach dolnego kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu i zostało założone przez ówczesnego proboszcza, księdza prałata Teofila Boguckiego. Początkowo muzeum zawierało pamiątki po ks. Jerzym, które zostały zgromadzone na terenie parafii. W 2004 r. staraniem kolejnego proboszcza, ks. Zygmunta Malackiego, muzeum przeszło modernizację i uzyskało nowoczesną, multimedialną formę. W dziewięciu salach muzealnych można zobaczyć tysiące eksponatów, w tym osobiste przedmioty ks. Jerzego, artefakty związane z jego męczeńską śmiercią, fotografie oraz prezentacje filmowe i dźwiękowe. Dzięki nowoczesnej formie muzeum odwiedzający mają możliwość lepszego zrozumienia kontekstu historycznego oraz znaczenia przekazu płynącego z życia i męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00–16:00, a w sobotę i w niedzielę w godzinach 10:00–17:00. Kaplica przechowania relikwii związanych ze śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki jest otwarta w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 10:00–17:00. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 10 zł.

Sanktuarium i Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki jest miejscem, które upamiętnia życie i działalność kapłana oraz jego ofiarną służbę dla narodu polskiego. Przy wejściu do kościoła św. Stanisława Kostki znajduje się grób ks. Jerzego Popiełuszki, przy którym mona złożyć mu hołd i pomodlić się.

Szczegóły na stronie: https://muzeumkspopieluszki.pl

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na ul. Rakowieckiej 37 gromadzi historyczne pamiątki związane z historią Żołnierzy Wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych z czasów PRL. Muzeum ma prezentować nowoczesną przestrzeń wystawienniczą, być ośrodkiem pobudzającym do twórczej refleksji na temat polskiego patriotyzmu i współczesnej historii Polski. Jego zadaniem jest pokazanie prawdziwej historii Żołnierzy Wyklętych w różnych aspektach: nie tylko akcji zbrojnych, ale także współpracy ze społeczeństwem, codzienności służby w leśnym oddziale i tragicznego pobytu w katowniach, który dla wielu działaczy podziemia był ostatnim fragmentem ich życia. Muzeum nie jest przestrzenią przeznaczoną do zwiedzania z młodszymi dziećmi.

Jednym z osadzonych w rakowieckiej katowni był abp. Antoni Baraniak. Jako biskup i sekretarz ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego doświadczał nieludzkich przesłuchań, aby wymusić na nim zeznania przeciwko Prymasowi, którego chciano skazać za szpiegostwo na rzecz Watykanu. W muzeum znajdują się jego rzeczy osobiste, m.in. szaty liturgiczne i zdjęcia, które robił. Można też zobaczyć jego celę oraz karcer – miejsca, w których był katowany, trzymany w ciemnościach, pozbawiany snu i głodzony.

Szczegóły dotyczące zmieniania poszczególnych wystaw muzeum można znaleźć na stronie: https://www.muzeumrakowiecka37.pl/

Sanktuarium w Niepokalanowie

Sanktuarium w Niepokalanowie znajduje się w Paprotni (pomiędzy Warszawą a Łowiczem w okolicy Sochaczewa). Termin „Niepokalanów" odnosi się do klasztoru franciszkańskiego, a jego nazwa nawiązuje do Matki Bożej, którą uczyniono najważniejszą patronką tego miejsca. Postacią kojarzącą się z tym miejscem jest jego założyciel - franciszkanin św. Maksymilian Kolbe, który wsławił się m.in. bohaterskim oddaniem życia za jednego ze współwięźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Na terenie sanktuarium działa muzeum poświęcone franciszkaninowi, gdzie można zwiedzić jego celę, pierwszą drewnianą kaplicę i zobaczyć różne cenne pamiątki.

Najważniejszym obiektem Niepokalanowa jest bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Od 1980 r. nosi tytuł bazyliki mniejszej, a jako sanktuarium funkcjonuje od 2004 r. Natomiast najcenniejszym miejscem dla każdego mieszkańca Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana, najstarszy budynek w klasztorze. Znajduje się tam także m.in. Kaplica Wieczystej Adoracji "Gwiazda Niepokalanej".

Warto odwiedzić Niepokalanów zwłaszcza 14 sierpnia w Uroczystość św. Maksymiliana. O godz. 17:00 odbywa się tu dedykowane nabożeństwo - Transitus św. Maksymiliana, upamiętniające męczeńską śmierć duchownego, w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz w 1941 r.

W niepokalanowskim sanktuarium istnieje nietypowa Kalwaria, Misterium Męki Pańskiej przedstawione w teatralnej formie. Misterium jest prezentowane w sali teatralnej pod ołtarzem polowym codziennie w godz. 8:00-17:00 dla grup przynajmniej 15-osobowych. Czas emisji ok. 50 min.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://niepokalanow.pl/

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się w sercu Warszawy na ul. Dziekana 1. Początkowo mieściło się na warszawskim Starym Mieście, w budynkach położonych obok Archikatedry św. Jana, przy ulicy Kanonii. Jego historia sięga końca lat trzydziestych ubiegłego wieku. Uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce w 1938 r. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentuje bogate zbiory sztuki sakralnej i świeckiej, stanowiące cenny skarb dziedzictwa archidiecezji. Można w nim zobaczyć m.in. 27 obrazów Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Od czerwca na wystawie stałej znajduje się obraz Jerzego Kossaka „Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy” pochodzący z kolekcji prywatnej. Do 17 września br. w holu Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można obejrzeć rzeźbę Łukasza Krupskiego „Katedra”. Na kolekcję muzealną składają się imponujące zbiory tkanin liturgicznych, złotnictwa, rzeźby, malarstwa, rysunku i grafiki. 

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 12:00–18:00. Natomiast w sobotę i niedzielę do 16:00.

Ceny biletów na poszczególne wystawy oraz wiele innych informacji dostępne są na stronie: https://maw.art.pl/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Czwartek, I Tydzień Adwentu - wspomnienie św. Ambrożego
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter