3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konkurs "Książka Historyczna Roku" unieważniony

Ocena: 4.7
657

W wyniku ocierającego się o skandal konfliktu między organizatorami Konkursu "Książka Historyczna Roku" jego tegoroczna, 12. edycja została unieważniona. Poszło o ocenę książki Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA"

Fot. pixabay.com/CC0

Konkurs "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w.

W tegorocznym zestawieniu nominowanych do tego tytułu książek znalazła się także najnowsza książka Piotra Zychowicza. Historyk postawił w niej tezę, że dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę okrutnych zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii m.in. ze względu na planowaną akcję "Burza". Książka, opublikowana przez Dom Wydawniczy "Rebis", 2 lipca br. trafiła do księgarń.

W czwartek niespodziewanie trójka z czwórki organizatorów konkursu - Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury (bez IPN) - poinformowała na stronie wydarzenia, że książka "Wołyń zdradzony" została z niego wycofana. Wyjaśniono, że decyzja ta "jest zgodna z paragrafem 7 pkt. 3 regulaminu konkursu", który brzmi: "Organizatorzy mogą odmówić przyjęcia książek lub wycofać je z Konkursu, jeżeli zostaną zidentyfikowane uchybienia wobec niniejszego Regulaminu".

Decyzja o wycofaniu książki Zychowicza wywołała kontrowersje i protesty m.in. konkursowego jury, które - jak wskazał jeden z jurorów dr hab. Sławomir Cenckiewicz - o decyzji wycofania ksiażki nie wiedziało i się na to nie zgodziło.

W reakcji na wycofanie książki z konkursu z zasiadania w jury zrezygnowali dr Cenckiewicz oraz przewodniczący jury prof. Antoni Dudek. Z kolei rzecznik IPN Adam Stefan Lewandowski poinformował, że decyzja nie była uzgodniona z Instytutem - będącym jednym z organizatorów.

W zaistniałej sytuacji organizatorzy postanowili 12. edycję konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego unieważnić. Jak poinformowali w piątek w oświadczeniu: Telewizja Polska, Polskie Radio, IPN i Narodowe Centrum Kultury - decyzja jest podyktowana "troską o wiarygodność i prestiż Nagrody".

Uważam tę decyzję za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację. Chcę też oświadczyć, że z uwagi na niedopuszczalne w mojej ocenie zachowanie niektórych organizatorów konkursu, nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury. Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana

- napisał Antoni Dudek w oświadczeniu zamieszczonym na portalu interia.pl.

Decyzja o odwołaniu konkursu została potwierdzona na stronie wydarzenia.

Organizatorzy Konkursu +Książka Historyczna Roku+ – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody

- napisano.

Decyzję o odwołaniu konkursu skomentował na Twitterze Piotr Zychowicz.

Wygraliśmy!!! Cenzorzy historii ponieśli upokarzającą klęskę. To by nie było możliwe bez wielkiego oburzenia opinii publicznej i wsparcia przyzwoitych ludzi od prawa do lewa. Dziękuję wszystkim za wsparcie i zaangażowanie. Dziś okazało się kto jest kim!

- napisał autor "Wołynia zdradzonego". Tłumaczył także w wywiadzie dla PAP:

Moja książka nie jest oskarżeniem żołnierzy Armii Krajowej, lecz jest wymierzona w ich dowódców - oficerów od stopnia pułkownika w górę, którzy podejmowali takie, a nie inne decyzje w Komendzie Głównej Armii Krajowej

Nagroda im. Oskara Haleckiego w konkursie "Książka Historyczna Roku" przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX w.; najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX w.; najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX w. rozumiane jako publikacja opracowana zgodnie ze standardami naukowymi, w tym zwłaszcza opatrzona wstępem naukowym oraz przypisami; najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX w. rozumiane jako dziennik, relacje lub wywiady, które nie muszą spełniać rygorów przyjętych przy publikacjach o charakterze naukowym.

Zwycięzcy w dwóch pierwszych kategoriach są wybierani w trzech etapach. W pierwszym powołane przez organizatorów jury wyłania spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W drugim etapie jury wybiera do 10 książek w każdej kategorii. W trzecim etapie konkursu jurorzy wybierają swoich zwycięzców.

Od 1 do 31 października głos na najlepsze książki w dwóch pierwszych kategoriach oddawali również czytelnicy w internetowym głosowaniu. Zwycięzców w pozostałych dwóch kategoriach miało wskazać jury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter