16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koncert w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ocena: 0
528

"Ocalały z Warszawy" Schoenberga, XXI Symfonia Kaddish Weinberga oraz X Symfonia Mahlera znalazły się w programie koncertu upamiętniającego 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, który odbędzie się w piątek i w sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

fot. Domena publiczna, Link

Orkiestrę w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk, Chór Filharmonii Narodowej wystąpi pod kierownictwem Bartosza Michałowskiego. Solistami będą: Simon Callow – głos recytujący oraz sopranistka Magdalena Molendowska.

W pierwszej części koncertu wykonana będzie XXI Symfonia Kaddish op. 152 na sopran i orkiestrę, autorstwa Mieczysława Weinberga. Utwór dedykowany jest pamięci zmarłych w getcie warszawskim. Kompozytor, któremu Holokaust zabrał całą rodzinę, napisał Kaddish w roku 1991.

Kadisz to jedna z najważniejszych modlitw żydowskich, jest opłakiwaniem zmarłych. "Kadisz zwykło się kojarzyć z obrządkiem żałobnym, lecz jest w istocie rodzajem doksologii – wyznania chwały Najwyższego, towarzyszącej większości form liturgii, ale nie tylko pogrzebowej – charakteryzuje utwór na stronie FN muzykolog Piotr Maculewicz. – Słowa +Niech będzie wywyższone i uświęcone Jego wielkie Imię. W świecie, który Sam stworzył według Swojej woli...+ rozbrzmiewały też w czasach wielkich opresji doświadczanych przez diasporę żydowską, zwłaszcza podczas pogromów towarzyszących krucjatom, prześladowaniom w renesansowej Hiszpanii, wreszcie wobec niewyobrażalnej, największej w dziejach narodu tragedii jaką był Holocaust".

W drugiej części koncertu symfonicznego publiczność usłyszy kompozycję z 1948 r. Arnolda Schoenberga – "Ocalały z Warszawy" op. 46 na głos recytujący, chór męski i orkiestrę. Jak zaznacza Maculewicz "jest to dzieło najbardziej znane w programie wieczoru z recytującym narratorem – niezapomnianą kreację na scenie FN stworzył przed laty Aleksander Bardini– i chórem, intonującym w zakończeniu modlitwę Szema Jisrael – +Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny!...+

W finale koncertu wykonana będzie X Symfonia – Adagio Gustava Mahlera. Ten ostatni utwór zostanie zagrany zamiast pierwotnie anonsowanego w programie Proroka Izajasza Tansmana.

Adagio to pierwsza i jedyna ukończona część X Symfonii Gustawa Mahlera. Dalsze cztery części pozostały w szkicach i notatkach, które w 1924 r. wydano jako facsimile. Od tego czasu trwają próby „dokończenia” tego utworu. "Największe uznanie zyskała propozycja angielskiego muzykologa Derycka Cooke’a, przedstawiona w latach sześćdziesiątych i najczęściej dziś wykonywana. Jednakże od samego początku nie brak było poważnych przeciwników takich działań, które – niezależnie od wyniku – zawsze pozostają +podróbką+" – zauważa Maculewicz.

Przed koncertem odbędzie się wykład wprowadzający, który poprowadzi Stefan Muench w Sali Kameralnej FN.

Przy przygotowaniu koncertu z Filharmonią Narodowa współpracowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter