24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koncert - Requiem w hołdzie ofiarom wojny w Ukrainie

Ocena: 3.4
642

Ambasada Węgier w Warszawie zaprasza na niezwykły koncert pt. „Requiem w hołdzie ofiarom wojny w Ukrainie" w wykonaniu węgierskiego Chóru Męskiego Św. Efrema. Wydarzenie odbędzie się 21 września (czwartek) o godz. 20:00 w Archikatedrze Warszawskiej pw. Św. Jana Chrzciciela – ul. Świętojańska 8, Warszawa. Wstęp wolny.

fot. materiały prasowe nadesłane do redakcji

Wydarzenie odbędzie się 21 września (czwartek) o godz. 20:00 w Archikatedrze Warszawskiej pw. Św. Jana Chrzciciela – ul. Świętojańska 8, Warszawa. Wstęp wolny. 

Chór Męski Św. Efrema powstał w 2002 roku z inicjatywy dyrygenta Tamása Bubnó, specjalizuje się on w prezentacji muzyki cerkiewnej, aczkolwiek w repertuarze posiada pieśni wywodzące się z obrządku protestanckiego, gregoriańskiego a także utwory Ferenca Liszta, Béli Bartóka czy Györgya Ligetiego. Chór kładzie też duży akcent na prezentowanie nowych kompozycji europejskiej muzyki współczesnej. Ośmioosobowy zespół regularnie występuje na Węgrzech i na całym świecie, wydał do tej pory szesnaście albumów.

Program koncertu rozpoczyna się ukraińskim śpiewem maryjnym, po którym następują trzy opracowania Modlitwy Pańskiej: motet mistrza Romualda Twardowskiego, utwór kompozytora-księdza Jánosa Boksaya z regionu Zakarpacia oraz gruzińska pieśń na trzy głosy. Po tym zabrzmi macedońska pieśń, a następnie muzyka islandzkiej kompozytorki Hildur Guðnadóttir, skomponowana dla miniserialu pt. „Czarnobyl".

Utworem przewodnim wydarzenia jest „Requiem Ukraińskie", które zostało napisane przez członka chóru Viktora Pappa pochodzącego z Zakarpacia. Po raz pierwszy zostało usłyszane 23 lutego 2023 r., w pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Akademii Muzycznej w Budapeszcie. Obecne wykonanie utworu to premiera jego poza granicami Węgier.

Requiem to jest hołdem dla cywilnych ofiar, które zginęły podczas codziennych czynności, straciły życie we własnych domach w wyniku ataków rakietowych, były torturowane i znalezione ze związanymi rękami w masowych grobach.
To hołd dla krewnych zmarłych, którzy nadal żyją w głębokim żalu, wielu z nich ma wątpliwości, ponieważ ich bliscy zniknęli, a prochy nie zostały odnalezione. Hołd również dla tych obywateli Ukrainy, którzy niezłomnie przystosowali się do trudności wojny, wytrwali z niezwykłą siłą fizyczną i psychiczną, aby utrzymać funkcjonowanie państwa przy życiu.

A także oddanie hołdu dla ukraińskiej kultury, gdyż podczas wojny kultura narodu jest jednym z pierwszych celów, które najeźdźcy próbują zniszczyć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter