16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komiksy na Wielki Post

Ocena: 0
1076

Obchodzony niedawno Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych oraz zbliżające się Święta Wielkanocne to dobry czas, by sięgnąć po opowiadające o nich książki dla dzieci. „Rotmistrz Pilecki” wpisuje się w serię komiksów historycznych wydawnictwa AA. Jego historię zaczynają rozbiory i powstanie styczniowe. Jeśli dzieci przebrną przez nieco poetycki język, zobaczą chłopca w swoim wieku i jego kolejne wyczyny. To lektura dla zanurzonych w historii Polski czytelników, których nie będzie dziwić np. polskość Wilna i którym nie trzeba tłumaczyć słowa „suwerenność”. Dzięki komiksowi utrwalą sobie tę historię, a może i poznają niektóre fakty z życia Witolda Pileckiego – zwłaszcza z zamieszczonej na końcu noty biograficznej autorstwa Joanny Wieliczki-Szarkowej.

Z kolei nowa publikacja wydawnictwa Rafael przedstawia językiem biblijnym, choć w formie komiksowej, historię poczęcia, życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Na blisko 30 stronach, w ok. 120 obrazkach komiks „Jezus Chrystus. Historia Zbawienia Świata” ujmuje najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Co prawda o cudzie z Kany Galilejskiej tylko napomyka, za to cud nawrócenia łotra na krzyżu jest dobrze zaakcentowany. Wyrazista kreska i krótkie wstawki tekstowe pomagające zrozumieć słowa Pisma Świętego z pewnością przemówią do młodych czytelników.

Przy okazji tych dwóch publikacji warto zauważyć jeszcze dwie – tych samych krakowskich wydawnictw. „O dwóch takich, co nie bali się terrorystów” to historia męczenników z Pariacoto: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego – franciszkanów zabitych przez komunistów w Andach. Zanim stali się patronami walki ze światowym terroryzmem, dali świadectwo niezłomności, wiary i siły. I o tym jest ta książeczka.

Dynamizm komiksu „Wielka wyprawa Kostki Stanisława” (na potrzeby rymu można wybaczyć ten hungaryzm) zapowiada już jego okładka z biegnącym młodzieńcem. Odtąd – gnany powołaniem – przemierzać będzie Polskę i Europę, a jego śmierć przyniesie natychmiastowy owoc w postaci nawrócenia jego brata. Ekspresyjnej grafice towarzyszą spore fragmenty tekstu: raz komiksowego, raz literackiego.

Napędzająca do życia siła powołania Stasia Kostki, niezłomna wiara franciszkańskich męczenników i patriotyzm Pileckiego, nie mówiąc o życiodajnej śmierci Jezusa Chrystusa – to doskonała lektura na Wielki Post dla całej rodziny.

„Jezus Chrystus. Historia zbawienia świata”, 2019; Aleksandra Polewska, Alicja Groszek-Abramowicz, „O dwóch takich, co nie bali się terrorystów”, 2018; Rafael, Kraków

„Rotmistrz Pilecki w komiksie”, 2019; Paweł Kołodziejski, „Wielka wyprawa Kostki Stanisława”, 2018; AA, Kraków
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -