29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komiksy na Wielki Post

Ocena: 0
2533

Obchodzony niedawno Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych oraz zbliżające się Święta Wielkanocne to dobry czas, by sięgnąć po opowiadające o nich książki dla dzieci. „Rotmistrz Pilecki” wpisuje się w serię komiksów historycznych wydawnictwa AA. Jego historię zaczynają rozbiory i powstanie styczniowe. Jeśli dzieci przebrną przez nieco poetycki język, zobaczą chłopca w swoim wieku i jego kolejne wyczyny. To lektura dla zanurzonych w historii Polski czytelników, których nie będzie dziwić np. polskość Wilna i którym nie trzeba tłumaczyć słowa „suwerenność”. Dzięki komiksowi utrwalą sobie tę historię, a może i poznają niektóre fakty z życia Witolda Pileckiego – zwłaszcza z zamieszczonej na końcu noty biograficznej autorstwa Joanny Wieliczki-Szarkowej.

Z kolei nowa publikacja wydawnictwa Rafael przedstawia językiem biblijnym, choć w formie komiksowej, historię poczęcia, życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Na blisko 30 stronach, w ok. 120 obrazkach komiks „Jezus Chrystus. Historia Zbawienia Świata” ujmuje najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Co prawda o cudzie z Kany Galilejskiej tylko napomyka, za to cud nawrócenia łotra na krzyżu jest dobrze zaakcentowany. Wyrazista kreska i krótkie wstawki tekstowe pomagające zrozumieć słowa Pisma Świętego z pewnością przemówią do młodych czytelników.

Przy okazji tych dwóch publikacji warto zauważyć jeszcze dwie – tych samych krakowskich wydawnictw. „O dwóch takich, co nie bali się terrorystów” to historia męczenników z Pariacoto: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego – franciszkanów zabitych przez komunistów w Andach. Zanim stali się patronami walki ze światowym terroryzmem, dali świadectwo niezłomności, wiary i siły. I o tym jest ta książeczka.

Dynamizm komiksu „Wielka wyprawa Kostki Stanisława” (na potrzeby rymu można wybaczyć ten hungaryzm) zapowiada już jego okładka z biegnącym młodzieńcem. Odtąd – gnany powołaniem – przemierzać będzie Polskę i Europę, a jego śmierć przyniesie natychmiastowy owoc w postaci nawrócenia jego brata. Ekspresyjnej grafice towarzyszą spore fragmenty tekstu: raz komiksowego, raz literackiego.

Napędzająca do życia siła powołania Stasia Kostki, niezłomna wiara franciszkańskich męczenników i patriotyzm Pileckiego, nie mówiąc o życiodajnej śmierci Jezusa Chrystusa – to doskonała lektura na Wielki Post dla całej rodziny.

„Jezus Chrystus. Historia zbawienia świata”, 2019; Aleksandra Polewska, Alicja Groszek-Abramowicz, „O dwóch takich, co nie bali się terrorystów”, 2018; Rafael, Kraków

„Rotmistrz Pilecki w komiksie”, 2019; Paweł Kołodziejski, „Wielka wyprawa Kostki Stanisława”, 2018; AA, Kraków
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter