9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kobiety i alkohol

Ocena: 0
1869

„Zabawa, zabawa”, dramat obyczajowy Kingi Dębskiej, autorki kilku filmów dokumentalnych i fabularnych („Moje córki krowy”), jest utworem zasługującym na uwagę i przemyślenie.

fot. Robert Jaworski/Kino Świat

Temat alkoholizmu wśród kobiet nie jest łatwy ani wdzięczny. Dlatego zapewne rzadko bywa poruszany. Dębskiej udało się uniknąć wielu pułapek. Ukazane w filmie opowieści oparte zostały, jak twierdzą w wywiadach scenarzystki, na udokumentowanych historiach kobiet, które walczyły z alkoholizmem. Bohaterkami są tu trzy kobiety różnych pokoleń: Teresa – ordynator w szpitalu dziecięcym, Dorota – prokurator, i Magda – pracująca studentka. Chociaż nie znają się osobiście, to łączy je nałóg alkoholowy. Trzy przeplatające się historyjki rzucają ciekawe i znamienne światło na problemy uzależnienia kobiecego.

Dębska w tym doskonale zagranym, realistycznym filmie nie szczędzi widzom brutalnej prawdy o staczaniu się alkoholiczek. Odnosząca wcześniej sukcesy pani ordynator po pijanemu przychodzi na dyżur i w takim stanie ośmiela się operować chorą dziewczynkę. Dorota wykorzystuje prokuratorski immunitet po spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym i do czasu korzysta z pomocy męża-polityka. Najciekawsza jest postać pracującej w korporacji studentki Magdy, początkowo buntującej się przeciwko rodzicom, praktykującym katolikom. Dziewczyna doznaje otrzeźwienia po ekscesach podczas nocnej balangi. Ciekawe, że jej historia kończy się w pewnym sensie pozytywnie, może ona bowiem liczyć na pomoc rodziców, przeciw którym się wcześniej buntowała. Teresa i Dorota straciły rodzinę i nie mają oparcia w żadnych wspólnotach. Nie słyszymy, żeby wiara miała dla nich jakiekolwiek znaczenie, w przeciwieństwie do rodziców Magdy.

To jeden z ciekawszych polskich filmów sezonu. Autorka skupia się na realistycznym opisie problemów trzech bohaterek, unikając zbędnych brutalizmów. Najważniejsza jest tu jednak rzetelność w podjęciu tematu kobiecego alkoholizmu.

 

„Zabawa, zabawa”, Polska, 2018. Reżyseria: Kinga Dębska. Wykonawcy: Dorota Kolak, Agata Kulesza, Maria Dębska, Marcin Dorociński, Barbara Kurzaj, Mirosław Baka i inni. Dystrybucja: Kino Świat
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 sierpnia

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
 «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): 1Krl 19,9a.11-13a; Ps 85,9ab.10-14; Rz 9,1-5; Mt 14,22-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz tygodnika Idziemy

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter