12 kwietnia
poniedziałek
Juliusza, Luboslawa, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kobieta w kryzysie

Ocena: 0
767

Wystawiona w Teatrze na Woli współczesna kameralna sztuka „Harper” brytyjskiego dramaturga Simona Stephensa opiera się na wyrazistych kreacjach aktorskich. Scenografia i spektakularne efekty sceniczne wydają się w tym komediodramacie mało ważne.

Agnieszka Warchulska, nie schodząc ze sceny, znakomicie gra Harper Regan, pracującą mężatkę, która, dowiedziawszy się o śmiertelnej chorobie ojca, postanawia go odwiedzić. Nie dostaje jednak nawet krótkiego urlopu i wpada w załamanie nerwowe, co ujawnia się w dramatycznych sytuacjach z najbliższymi, m.in. mężem, córką i matką, ale i z przypadkowymi ludźmi. Harper mówi i robi wówczas rzeczy, których wcześniej nigdy by nie zrobiła.

Autor sztuki w kolejnych scenach ukazuje problemy współczesnej obyczajowości zachodniej klasy średniej: kryzys rodziny, hipokryzję, ukrytą i ujawniająca się pedofilię, a także pokoleniowe konflikty matki z córką. Nad nieszczęsną Harper gromadzi się tu tak wiele dramatów, że można by nimi obdzielić mnóstwo innych osób. Autor sztuki czerpie pełnymi garściami z klasycznych dramatów europejskich, m.in. z Czechowa, oraz z modnych teorii feministycznych, w myśl których kobiety odreagowują dziś wielowiekowe prześladowania i ograniczenia. Nie widać tu jednak żadnych moralnych ani religijnych punktów odniesienia. W końcowych scenach wszyscy bohaterowie siadają wprawdzie przy stole w atmosferze pojednania, czy jednak okaże się ono autentyczne i trwałe?

 

Teatr Dramatyczny. Scena na Woli. Simon Stephens. „Harper”. Przekład: Małgorzata Semil. Reżyseria: Natalie Ringler. Wykonawcy: Agnieszka Warchulska, Adam Ferency, Halina Łabonarska, Martyna Kowalik, Otar Saralidze, Marcin Sztabiński. Premiera: 9 grudnia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 kwietnia

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Z Chrystusem powstaliście z martwych
- szukajcie tego, co w górze

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter