22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Klerycy wystawiają sztukę o o. Maksymilianie

Ocena: 0
2709

Tradycją Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej seminarium jest wystawianie przez alumnów z III roku sztuki teatralnej. W tym roku będzie to opowieść o o. Maksymilianie Marii Kolbem pt. "Wczoraj, dziś, zawsze".

2015-11-23 12:51 mat. pras., mz
fot. mat. pras.

Kanwą przedstawienia jest sztuka napisana przez Agnieszkę Przybylską. Klerycy Łukasz Piotrowski i Karol Wejda dopisali kilka scen, zaś adaptację i scenariusz opracował aktor teatralny i telewizyjny Dariusz Kowalski. On też będzie reżyserem spektaklu, przy współpracy Marka Cichuckiego. Oprawę muzyczną stworzył Tomasz Łuc.

Akcja sztuki "Wczoraj, dziś, zawsze" rozpoczyna się w redakcji jednej z gazet, która poszukuje tematu chwytliwego dla czytelników w dojrzałym wieku, aby zapewnić sobie kontrakt na dobrze płatną reklamę. Młodzi dziennikarze chcą napisać o zadziwiającym epizodzie z historii klasztoru założonego przez św. Maksymiliana w japońskim mieście Nagasaki. Chcąc bliżej poznać postać założyciela, wybierają się w podróż do Niepokalanowa. Kustosz tamtejszego muzeum i nowicjusz franciszkanin opowiadają im o Maksymilianie. Opowieść prowadzi do Rzymu, potem przez Niepokalanów w początkowym okresie funkcjonowania tego niezwykłego klasztoru, aż do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie o. Kolbe podejmuje heroiczną decyzję o oddaniu życia za jednego ze współwięźniów. Przy okazji „wchodzenia w temat” dziennikarze, zbliżając się do Maksymiliana, poznają motywację jego działań, wartości, którymi się kierował i w naturalny sposób konfrontują z nim siebie samych i swoje postawy, prowadząc niejako do tej konfrontacji również widzów i samych aktorów przedstawienia. Puentę napisanego przez dziennikarzy artykułu i zarazem sztuki stanowi tęcza widoczna nad obozem Auschwitz-Birkenau podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku.   

Jak piszą klerycy, "wartość czynu dokonanego przez Maksymiliana ma charakter ponadczasowy. Pierwotnie planowaliśmy wystawiać coś zabawnego i lekkiego. Jednak tekst sztuki napisany przez autorkę amatorsko zajmującą się tego typu działalnością, który został wysłany na mail seminaryjny 14 sierpnia (dzień śmierci Maksymiliana), trafił do nas na tyle, że postanowiliśmy zmienić nasze pierwotne plany i przedstawić widzom sztukę bardziej refleksyjną. Dla nas samych była to okazja do zapoznania się z postacią człowieka, którego można nieco patetycznie określić mianem niezwykłego, choć w tym stwierdzeniu nie ma przesady. W rzeczywistości głównym bohaterem jest Niepokalana – Pani jego serca, której był Rycerzem, której od młodości poświęcił życie i której duchem żył aż do 14 sierpnia 1941 r. Odszedł do Boga w dniu Jej święta...". 

Patronat medialny nad przedstawieniem sprawuje tygodnik "Idziemy".

Pobierz plakat w dużej rozdzielczości

Spektakle będą wystawiane w gmachu Seminarium przy ul. Mehoffera 2 (Warszawa-Tarchomin) w następujących terminach:

7 grudnia (poniedziałek) – godz. 19:00 sztuka premierowa
8 grudnia (wtorek) – godz. 18:30
12 grudnia (sobota) – godz. 14:00, 16:30 i 19:00
13 grudnia (niedziela) – godz. 15:00 i 18:00
15 grudnia (wtorek) – godz. 18:30
19 grudnia (sobota) – godz. 14:00, 16:30 i 19:00
20 grudnia (niedziela) – godz. 15:00 i 18:00

Organizatorzy proszą o rejestrację grup powyżej 10 osób pod nr tel. 22 676 53 40, 22 676 53 50 lub mailowo: rezerwacja.spektaklwsddwp@gmail.com.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter