23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Klerycy na scenie

Ocena: 4.8
2732

Już po raz 23. klerycy trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w okresie Adwentu wystawiają spektakl. W tym roku widzowie zobaczą przedstawienie autorskie „I co teraz?”. 

Fot. mat. pras.

To scenopisarski debiut kleryków, którzy wspólnymi siłami stworzyli tekst sztuki. „I co teraz?” jest opowieścią o poszukiwaniu szczęścia. Główny bohater dochodzi do wniosku, że ma dość swojego nudnego i męczącego życia. Chciałby znaleźć miejsce, gdzie poczuje się spełniony. Trafia do tajemniczej tawerny, skąd wyrusza w podróż, która poprowadzi go od metropolii Szczerympol aż po tropikalne wyspy. 

Przedstawienie obrazuje sytuację dzisiejszego człowieka, poszukującego szczęścia w zabieganym świecie. Impulsem do wyruszenia w podróż ku szczęściu jest wewnętrzny głos, który bohater usłyszy dzięki wyrwaniu się z codziennej rutyny. Przemierzy kolorowe krainy, symbolizujące wartości, w których współcześnie ludzie upatrują nadziei na szczęście. Wyprawa ta jest baśniową podróżą w głąb siebie. W spektaklu, w lekkiej i przystępnej formie, staramy się ukazać uniwersalny i ponadczasowy przekaz o źródle prawdziwego szczęścia

– zachęcają do oglądania sztuki klerycy. 

Spektakl, naszpikowany grami słownymi, napisany jest prostym językiem, zrozumiałym także dla młodszego widza. Nie jest jednak infantylny, pobudza do myślenia, stawiania pytań i szukania odpowiedzi na nie. Na próbach widać, że klerycy dobrze czują się na scenie. Grają pewnie, dynamicznie, a ci, którzy wcielają się w różne postacie, są w stanie grać je tak, że wydaje się, jakby na scenie było nie siedmiu, ale przynajmniej dwukrotnie więcej aktorów. Reżyserią zajęła się Anna Kędziora – aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa.

Klerycy napisali też piosenki, które pojawiają się w spektaklu. Wpadający w ucho utwór „Hamaczek, leżaczek, słonko i palemka” przed premierą nucili nie tylko ci alumni, którzy występują na scenie. Kostiumy klerycy przygotowali sami, z pomocą mamy jednego z nich. Scenografia to mieszanka produkcji własnej i elementów pożyczonych z teatru w Legionowie (obecnie niedziałającego). 

Kleryk Michał Przybysz, jeden z autorów scenariusza, podkreśla, że sztuka jest sposobem podjęcia dyskusji ze współczesnym światem na temat swobody, posiadania, gromadzenia dóbr, przyjemności i postępu. Zwraca uwagę, że tekst inspirowany jest osobistymi przemyśleniami o poszukiwaniu drogi życiowej. 

Moment wstąpienia do seminarium poprzedza rozeznanie, czy głos, który słyszę, jest Bożym wezwaniem. Dzięki ukształtowaniu mnie przez rodzinę i katechetów wiem, że szczęście znajdę w pełnieniu woli Bożej, a tym miejscem jest dla mnie obecnie seminarium

– mówi kl. Michał Przybysz.

Wspólne działania artystyczne mają też wartość w formacji. 

Jest to budowanie wspólnoty, tworzymy jedną społeczność, jeszcze lepiej się poznajemy, odkrywamy swoje talenty, poznajemy też swoje wady

– stwierdza kl. Konrad Czerski, który w przedstawieniu gra kilka postaci. 

Sztukę objęli patronatem honorowym: ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Jacek Grzybowski, biskup senior Kazimierz Romaniuk oraz Akademia Katolicka w Warszawie. Patronat medialny sprawuje tygodnik „Idziemy”. Więcej informacji na stronie www.sztuka2023.pl.
Sztuka ma też strony na Facebooku i Instagramie.

Spektakle odbywają się w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Mehoffera 2. Wstęp jest darmowy. Po przedstawieniach alumni kursu III będą zbierać dobrowolne ofiary na organizację wyjazdu studyjnego za granicę. Spektakl można obejrzeć w następujących terminach:

3 grudnia (niedziela) godz. 15.00, 18.00 
5 grudnia (wtorek) godz. 18.30 
8 grudnia (piątek) godz. 19.30 
9 grudnia (sobota) godz. 15.00, 18.30
10 grudnia (niedziela) godz. 15.00, 18.30 
12 grudnia (wtorek) godz. 18.30 
16 grudnia (sobota) godz. 11.30, 15.00, 18.30 
17 grudnia (niedziela) godz. 18.30 

Grupy zorganizowane proszone są o zgłoszenia: www.sztuka2023.pl/index.php/zapisy bądź tel. 537 749 745.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter