22 stycznia
sobota
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kim zostanie Cruella...

Ocena: 4.7875
1234

„Cruella” jest fabularnym utworem, inspirowanym głośną powieścią Dodie Smith i opartymi na niej popularnymi filmami, w tym Disneyowskim animowanym obrazem „101 dalmatyńczyków” z 1961 r., wyświetlanym z powodzeniem w Polsce.

fot. Disney

Po otwarciu kin wszedł na ekrany nowy film wyprodukowany przez firmę założoną przez Walta Disneya. „Cruella” jest fabularnym utworem, inspirowanym głośną powieścią Dodie Smith i opartymi na niej popularnymi filmami, w tym Disneyowskim animowanym obrazem „101 dalmatyńczyków” z 1961 r., wyświetlanym z powodzeniem w Polsce.

Pamiętam ten wzruszający utwór z lat szkolnych. Były to jednak czasy, gdy filmy Disneya propagowały pozytywne, tradycyjne wartości – dobro i przyjaźń. Widzieliśmy to w wielu animowanych baśniach, opartych na literaturze klasycznej („Królewna Śnieżka”, „Alicja w krainie czarów”, „Bambi” i inne), a także w utworach fabularnych i dokumentach o przyrodzie.

Dzisiaj wytwórnia Disneya odcina się od przeszłości, przechodząc na lewicowe pozycje politycznej poprawności, promując na wielu polach ideologię LGBT i rewizjonizm moralny. Jaskrawym przykładem tego moralnego terroru stał się po otwarciu Disneylandu sprzeciw działaczek feministycznych wobec propagowania filmu „Królewna Śnieżka” – z powodu tego, że królewicz pocałował tam śpiącą księżniczkę, aby ją obudzić!

Film „Cruella” jest najlepszym dowodem wspomnianego wyżej rewizjonizmu. Ten błyskotliwie i dynamicznie zrealizowany utwór, efektowny pod względem wizualnym i świetnie zagrany, cechuje się bowiem poważną zamianą wartości, jakie zawarte były w dawnych filmach Disneya.

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie lat 60. i 70. XX w., gdy w Wielkiej Brytanii szalała rewolucja obyczajowa. Nastoletnia Estella wyróżnia się dziwną, buntowniczą osobowością. Matka ukrywa przed nią jej pochodzenie. Po tragicznej śmierci matki dziewczyna musi dawać sobie radę sama. Wkrótce w Londynie zaprzyjaźnia się z dwójką złodziei, ale ciągnie ją do świata mody. Przypadkiem zostaje dostrzeżona przez ekscentryczną i despotyczną dyktatorkę mody Baronessę, która dostrzega talent Estelli.

Bohaterka filmu postanawia zrobić karierę za wszelką cenę, stopniowo odkrywając tajemnice i bezwzględność Baronessy. Szybko przeobraża się w równie bezwzględną i mściwą „Cruellę”, niejako swą drugą osobowość… Dynamicznie ukazany w filmie pojedynek między „Cruellą” a jej szefową przeobraża się na ekranie w pewnego rodzaju afirmację zemsty. Dziewczyna nie ukrywa, że w odkrywaniu tajemnic swego pochodzenia fascynuje ją zło, walka, mściwość i zemsta.

Na tym właśnie polega zmiana wartości w produkcjach firmy Disneya. Dawniejsze propagowanie dobra zamienia się tu w afirmację zła. Nie wiemy, jakie będą dalsze losy Cruelli. Czy jako kolejna królowa londyńskiej mody zostanie nową odmianą Baronessy, czy kimś innym? Nie wierzymy jednak, że dziewczyna nawróci się na dobro…

 


Cruella”; film fabularny; USA 2021; reżyseria: Craig Gillespie; aktorzy: Emma Stone, Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Mark Strong i inni; dystrybucja: Disney Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. Najświętszej Maryi Panny w sobotę/ wsp. św. Wincentego, diakona i męczennika/ wsp.  św. Wincentego Pallottiego
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter