25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kim jest potwór?

Ocena: 0
1036

Dyrekcja Teatru Syrena, gdzie grane są zazwyczaj sztuki rozrywkowe, licząc na komercyjny sukces, zaryzykowała wystawienie „Frankensteina”.

Podczas próby przedstawienia

Jest to polska wersja współczesnej brytyjskiej adaptacji głośnej powieści Mary Shelley z 1818 r. Powieść zasłynęła z licznych ekranizacji, w tym najgłośniejszej z 1931 r. z Borisem Karloffem. Utwór ten został zaliczony do klasyków filmowego horroru i stał się jednym z wielkich mitów kultury popularnej XX w.

Teraz autor adaptacji wrócił do oryginalnego tekstu powieści, mniej inspirując się klasycznymi filmami. Dlatego stworzony przez dr. Victora Frankensteina potwór, na przemian subtelny i destrukcyjny, na deskach teatru po pewnym czasie zaczyna toczyć błyskotliwe rozmowy filozoficzne z napotkanym niewidomym nauczycielem, a później kłócić się ze swoim kreatorem. Nie ma znanej z filmu atmosfery gotyckiego horroru, są uczone dialogi. Bogusław Linda, nasz popularny gwiazdor filmowy, zrealizował spektakl z inscenizacyjnym rozmachem, szybkim tempem i dynamicznymi efektami wizualnymi.

Zastanówmy się jednak nad sensem uwspółcześnienia wymowy klasycznej powieści i filmu. Była oczywista. Twórcom chodziło o krytykę pychy człowieka nauki, który stwarzając sztucznego człowieka ośmielił się zastąpić Boga w roli stwórcy. W konsekwencji stworzony potwór obrócił się przeciwko ludziom, w tym swojemu kreatorowi. Autorzy współczesnej adaptacji dopisali natomiast do spektaklu modną dziś interpretację o tolerancji wobec „innych” i „obcych”. Litości, jeszcze tylko brakowało, żeby potwór z „Frankeinsteina” okazał się muzułmaninem lub gejem!

Teatr Syrena. „Frankenstein”. Adaptacja powieści Mary Shelley: Nick Dear. Reżyseria: Bogusław Linda. Muzyka: Michał Lorenc. Wykonawcy: Eryk Lubos, Jerzy Radziwiłowicz, Wojciech Zieliński, Katarzyna Zawadzka, Tomasz Sapryk, Katarzyna Zielonka i inni. Premiera: 1 marca.

Mirosław Winiarczyk
fot. Teatr Syrena
Idziemy nr 11 (545), 13 marca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter