28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katowice od dwóch lat są Miastem Muzyki UNESCO

Ocena: 0
371

Promowanie młodych talentów muzycznych, finansowe wsparcie oddolnych projektów związanych z muzyką i organizowanie koncertów – to niektóre z działań realizowanych w ostatnich dwóch latach w Katowicach, odkąd stały się one Miastem Muzyki UNESCO.

fot. pixabay.com

Ponieważ mijają dokładnie dwa lata od objęcia Katowic programem UNESCO Sieć Miast Kreatywnych w środę odbędzie się tam koncertowy maraton oraz premiera katowickiej odsłony międzynarodowego projektu "Mix the City".

– Nie mam wątpliwości, że mieszkańcy Katowic zauważyli, że dwa ostatnie lata przyniosły w ich mieście intensyfikację życia muzycznego, a oferta wydarzeń jest jeszcze bardziej różnorodna. Coraz więcej ludzi przyjeżdża do Katowic po dobrą muzykę – powiedział PAP Łukasz Kałębasiak, rzecznik katowickiej instytucji kultury Miasto Ogrodów, która realizuje program Katowice Miasto Muzyki UNESCO.

Katowice weszły do Sieci Miast Kreatywnych w dziedzinie muzyki w połowie grudnia 2015 r. Jak mówił Kałębasiak, od tego czasu w mieście realizowany jest program przedstawiony UNESCO, polegający na jak najszerszym wspieraniu miejscowych muzyków i instytucji muzycznych. W ciągu ostatnich dwu lat zorganizowano m.in. dwie edycje projektu "Dzielnica Brzmi Dobrze", promującego młode muzyczne talenty z Katowic poprzez pomaganie im w wejściu na rynek muzyczny. – Do ich dyspozycji jest MusicHub, czyli przestrzeń, którą przeznaczyliśmy w Mieście Ogrodów na salę prób czy nagrań – dodał Kałębasiak.

Miasto Ogrodów zorganizowało też kilkanaście comiesięcznych spotkań muzyków i ludzi związanych z lokalnym rynkiem muzycznym z ekspertami i profesjonalistami z branży. Były też spotkania dla dzieci z artystką i edukatorką Asią Miną i spotkania dla osób zafascynowanych kulturą hiphopową. Powstała tez nowa trasa turystyczna – Szlak Śląskiego Bluesa. – Rozwijamy też duże katowickie wydarzenia muzyczne. I tak na przykład w ramach festiwalu Tauron Nowa Muzyka powstała eksperymentalna scena Carbon, doceniona przez uczestników imprezy oraz przez branżę – mówił Kałębasiak.

Jesienią tego roku Katowice były gospodarzem prestiżowego wydarzenia branżowego – Targów i Festiwalu Muzyki Świata WOMEX, na które zjechało się ponad 2,5 tys. delegatów z całego świata; była to jedna z edycji imprezy o największej frekwencji. – Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia zaprezentowało się na nim tak wielu artystów z Polski. To był taki przywilej organizatora, który dobrze wykorzystaliśmy – mówił rzecznik.

– A w przyszłym roku – wraz z Krakowem – będziemy współgospodarzami dorocznego zjazdu miast należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, czyli tzw. Annual Meeting – wymienił Kałębasiak.

Z okazji dwulecia przystąpienia Katowic do Sieci Miast Kreatywnych, w środę odbędzie się tam koncertowy maraton, połączony z premierą katowickiej odsłony projektu "Mix the City".

Jak tłumaczył rzecznik, "Mix the City" to internetowa platforma stworzona przez British Council wraz z partnerami z całego świata. Wchodząc na stronę mixthecity.com można wcielić się w DJ-a i w prosty sposób tworzyć własny remiks złożony z fragmentów muzycznych wykonywanych przez 12 artystów lub zespołów z wybranego miasta. Każdej muzycznej próbce towarzyszy wideoklip, który również staje się częścią tworzonego na żywo remiksu. Dotąd na stronie dostępna była muzyka z dziesięciu miast i regionów m.in. Stambułu, Moskwy, Bałkanów czy Delhi. Od 20 grudnia internauci będą też mogli zmiksować sobie dźwięki płynące z Katowic.

Do udziału w tym przedsięwzięciu z ramienia Katowic zaproszeni zostali m.in. zespół Vołosi, skrzypek bluesowy Jan Gałach, muzyk zespołu SBB Apostolis Anthimos, jazzowe trio RGG czy zespół muzyki dawnej Extempore. Kuratorem tej odsłony "Mix the City" jest brytyjski muzyk znany jako Ghostpoet. Wszyscy ci artyści wezmą też udział w środowym maratonie w siedzibie Miasta Ogrodów.

Katowice są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej jedynym polskim miastem należącym do Sieci Miast Kreatywnych był Kraków - od 2013 r. Miasto Literatury. Od tego roku do sieci należy również Łódź – w dziedzinie filmu.

Tytuł przyznawany przez UNESCO jest wyłącznie honorowy. – Tytuł Miasta Muzyki UNESCO jest marką jakości przysługującym miasto włączonym do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Sieć tę tworzą miasta, gdzie istotną rolę w ich rozwoju odgrywają przemysły kreatywne i które prowadzą aktywną politykę kulturalną – przypomniał Kałębasiak.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter