20 września
środa
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Karolina: Zerwany kłos

Ocena: 3.53333
1778

Po dwóch latach od „Karoliny” Dariusza Reguckiego na ekrany trafia nowy film o bł. Karolinie Kózkównie, 16-letniej dziewczynie, która została zamordowana, broniąc się przed pohańbieniem przez carskiego żołdaka.

fot. Kondrat Media

Zresztą historii nie trzeba tu opowiadać – film pokaże to, co najistotniejsze. Bo „Zerwany kłos” jest fabularną biografią opartą na badaniach naukowych śp. ks. Jana Białoboka, postulatora procesu beatyfikacyjnego Karoliny. Dodajmy: wartą polecenia z wielu powodów.

Niemal w całości film jest dziełem debiutantów: studentów i absolwentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. I jest pierwszą produkcją powstającej przy TV Trwam wytwórni filmów fabularnych. Średnia wieku członków całego zespołu wynosi 27 lat.

„Zerwany kłos” jest przy tym utworem dojrzałym i wartościowym artystycznie. Z jednej strony pełen subtelnego liryzmu, z drugiej – nie ukrywa szczegółów historii, którą opowiada. To budzący wzruszenie obraz o prostej i wiernej wierze, miłości, ufności i przebaczeniu, także o przeżywaniu ojcostwa. Nade wszystko zaś jest to próba zmierzenia się z duchowością bł. Karoliny i pokazania – zwłaszcza teraz, gdy polska wolontariuszka została zamordowana w Boliwii – że w ekstremalnych czasach, zarówno sto lat temu, jak i obecnie, można pozostać wiernym wartościom absolutnym.

Choć Karolina zginęła opierając się gwałtowi, nie znajdziemy w „Zerwanym kłosie” scen przemocy. Dlatego jest to film dla widza w każdym wieku. Bardzo mocną stroną są także zdjęcia oddające malowniczość świata, w którym żyła rodzina Kózków. Autorem świetnej muzyki jest Krzysztof Aleksander Janczak – bliski współpracownik Michała Lorenca, któremu orkiestrował nagranie oratorium „Przymierze”, wykonanego na inaugurację Świątyni Opatrzności Bożej. Każde wprawne ucho odnajdzie w ścieżce dźwiękowej filmu wpływ Lorenca.

„Święci są po to, by świadczyć o wielkiej godności człowieka, jaką ma on wobec Boga” – mówił św. Jan Paweł II 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie, beatyfikując Karolinę Kózkównę. A „Zerwany kłos” jest po to, by się o tym przekonywać.

 

„Zerwany kłos”. Polska 2017. Scenariusz i reżyseria: Witold Ludwig. Zdjęcia i montaż: Julian Kucaj. Muzyka: Krzysztof Aleksander Janczak. Obsada: Aleksandra Hejda, Magdalena Michalik, Dariusz Kowalski, Paweł Tchórzelski, Witold Bieliński i inni. 95 min. Dystrybucja: Kondrat Media.

Lista kin, w których film będzie dystrybuowany: www.kondrat-media.pl.

Premiera kinowa: 17 lutego

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły