9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. "80 lat to dobry początek"

Ocena: 0
210

– Osiemdziesiąt lat w życiu muzeum, w życiu placówki kościelnej to jest dopiero początek. Dobry początek – powiedział bp Michał Janocha w archikatedrze św. Jana Chrzciciela 24 września podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji jubileuszu 80-lecia powstania Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Na początku Mszy Świętej powitał wszystkich ks. dr. Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

– Muzeum jest w służbie pamięci społeczności lokalnej, narodowej, kościelnej. Jest strażnikiem przeszłości dla przyszłości – podkreślił w homilii bp Janocha.

Przypomniał podstawowe cztery funkcje, dla których powołane jest każde muzeum: gromadzenie obiektów, troska o ich konserwację, opracowanie naukowe, udostępnianie kolekcji. Podkreślił, że do tych czterech zadań dochodzi piąte, która charakteryzuje muzeum kościelne. – Ma ono za zadanie ewangelizację przez kulturę, ewangelizację przez swoje zbiory. Jak ważna to misja! Jan Paweł II zauważył, że żyjemy w czasach, w których wszystko jest kwestionowane. Kwestionowany jest Kościół, samo istnienie religii, ale nikt nie kwestionuje faktu kultury i sztuki. Moje doświadczenie to potwierdza. Gdybym studentom próbował coś powiedzieć na temat Chrystusa, to momentalnie trzy czwarte z nich się wyłączy, bo albo ich to nie interesuje, albo są przeciw. Ale kiedy im mówię o ikonie Jezusa Chrystusa, to wszyscy słuchają. To jest droga, która może otwierać serca bardzo wielu ludzi, będących dziś z boku, gdzieś na marginesie – mówił bp Michał Janocha.

Przypomniał zebranym w katedrze, że tuż po świeceniach kapłańskich przez dwa lata sam miał okazję pracować w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. – To był czas, kiedy po stanie wojennym cały nurt najbardziej wartościowej kultury plastycznej i literackiej płynął przez kościelną nawę. I przez sale muzeum na Solcu też. Ile tam było wystaw, koncertów, dyskusji. Pamiątką jest do dzisiaj świetny i niemały zbiór polskiej sztuki patriotyczno-religijnej lat 80. – podkreślił bp Jabocha.

– Osiemdziesiąt lat w życiu człowieka to niemało, to właściwie starość. Osiemdziesiąt lat w życiu muzeum, w życiu placówki kościelnej to jest dopiero początek. Dobry początek – zakończył bp Janocha.

Po Mszy Świętej zgromadzeni mieli okazję zwiedzić skarbiec muzeum. Następnie kard. Kazimierz Nycz dokonał uroczystego otwarcia wystawy jubileuszowej „MAW: wczoraj – dziś – jutro”, streszczającej historię archidiecezjalnej placówki od kolekcji ks. Józefa Mrozowskiego, poprzez krótką działalność placówki otwartej przy Kanonii14 września 1938 r., odrodzenie w1980 roku w kolejnej siedzibie na Solcu, aż po powrót w 2015 r. na Stare Miasto, do obecnego gmachu przy ul. Dziekania 1.

Eucharystię poprzedziła konferencja „Muzeum Archidiecezji Warszawskiej: wczoraj – dziś – jutro”. Zarys dziejów placówki przedstawiła dr Ewa Korpysz, kustosz MAW. O warunkach prawno-ekonomicznych funkcjonowania muzeów i skarbców kościelnych mówił ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, prezes Stowarzyszenia Muzea i Skarbce Kościelne w Polsce, zaś o procesie dokumentacji cyfrowej zbiorów opowiadał Eryk Bunsch, Kierownik Pracowni Dokumentacji Trójwymiarowej Muzeum w Wilanowie.

Świętowanie jubileuszu MAW potrwa do 14 października. W programie wykłady, koncerty, lekcje muzealne, specjalne oprowadzania. Gratką jest z pewnością jubileuszowa prezentacja dzieła „Wielki Trójksiąg” Albrechta Durera 1498-1511 r. Księga zawiera trzy cykle graficzne – Żywot Maryi, Wielka Pasja, Apokalipsa. Szczegóły na www.maw.art.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter