28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Józef i Jezus

Ocena: 0
2898

Na ekrany polskich kin trafi 6 stycznia film „Józef i Maryja”, nawiązujący wprost do biblijnej historii Świętej Rodziny. Film tyleż ciekawy i mądry, co osobliwy.

fot. Kondrat-Media

Nie jest to kolejna ekranizacja Pisma Świętego, lecz dramat przedstawiający historię dwóch przyjaciół: Józefa – męża Maryi i opiekuna Jezusa oraz rabina Eliasza – przyjaciela Świętej Rodziny. Osią filmu jest biblijna rzeź niewiniątek, wśród których znalazły się zabite przez żołdaka Tyberiusza dzieci owdowiałej Rebeki. A ta nie jest Eliaszowi obojętna. Zachęcany przez nią rabin staje przed zadaniem zemsty na Tyberiuszu, jednak pod wpływem Józefa i Jezusa przechodzi przemianę wewnętrzną.

Jeśli ktoś zechce, znajdzie wiele powodów, by film skrytykować. Luźny związek z treścią Ewangelii, ukazanie nietypowo – wbrew tytułowi – Jezusa i Maryi na drugim planie, wymyślenie Józefowi historii życia i śmierci, o czym w Piśmie Świętym ani słowa. Przeszkadza również to, że w Józefie, granym przez Kevina Sorbo, widzimy wciąż serialowego Herkulesa, z którym aktor jest w powszechnym odbiorze sklejony, tak jak śp. Andrzej Kopiczyński z „Czterdziestolatkiem”. Z tym, że jest to Herkules dobrotliwy, niewinny i słodki do granic wytrzymałości.

„Józef i Maryja” to jednak produkcja wartościowa. W ciekawy sposób pokazuje domniemaną codzienność i wzajemną bliskość Świętej Rodziny, pejzaże Jerozolimy i kawałek historii Izraela sprzed dwóch tysięcy lat. Twórcy zamierzyli stworzyć obraz o nadziei oraz miłosierdziu jako przeciwieństwie zemsty. I ten zamiar się powiódł. Zwraca uwagę także – moim zdaniem najciekawszy – wątek odkrywania przez Eliasza w dorastającym Jezusie zapowiadanego przez proroków i oczekiwanego Mesjasza. Dlatego warto „Józefa i Maryję” zobaczyć.

Dystrybutorem filmu, nad którym patronat objął tygodnik "Idziemy", jest znana z wprowadzania na polskie ekrany produkcji ewangelizacyjnych firma Kondrat-Media.

„Józef i Maryja”, Kanada 2016, Reżyseria: Roger Christian. Scenariusz: Julie Kim i Kariné Marwood. Występują: Kevin Sorbo, Lara Jean Chorostecki, Steven McCarthy i inni. Czas: 1 godz. 22 min.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent UW, dziennikarz i publicysta związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Były redaktor naczelny portalu idziemy.pl. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter