3 grudnia
niedziela
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

John C. Lennox, "2084. Sztuczna inteligencja i przyszłość ludzkości"

Ocena: 4.83333
4289

Sztuczna inteligencja stała się zjawiskiem wszechobecnym w naszym życiu codziennym.

Fot. mat. pras.

Innowacje technologiczne i algorytmy mają wpływ na niemal każdy aspekt ludzkiej działalności. Czy mamy słuszne powody, aby obawiać się przyszłości?

Co rok 2084 przyniesie naszym przyjaciołom, naszej rodzinie, naszemu społeczeństwu? Czy jesteśmy skazani na ponurą dystopię i inwigilację rodem z „Roku 1984” George’a Orwella?

W książce „2084” matematyk i filozof John Lennox wprowadza nas w kalejdoskop idei: główne osiągnięcia w dziedzinie postępu technologicznego, bioinżynierię, a szczególnie sztuczną inteligencję. Poznamy obecne możliwości sztucznej inteligencji, jej blaski i cienie, fakty i mity oraz potencjalne przyszłe implikacje.

Pytania wzbudzane przez sztuczną inteligencję pozostają otwarte dla wszystkich i domagają się odpowiedzi.
·    Jak daleko możemy się posunąć w wykorzystaniu technologii rozpoznawania twarzy oraz inwigilacji wideo w imię bezpieczeństwa?
·    Cyfrowe informacje na nasz temat są dostępne dla firm, instytucji i gałęzi przemysłu, czy zdajemy sobie jednak sprawę z zakresu ich wykorzystania?
·    Czy postęp technologiczny odmieni nasze postrzeganie człowieczeństwa i biblijne rozumienie duszy i moralności?
·    Co rok 2084 przyniesie naszym przyjaciołom, naszej rodzinie, naszemu społeczeństwu? Czy jesteśmy skazani na ponurą dystopię i inwigilację rodem z „Roku 1984” George’a Orwella?

RECENZJA WIDEO:

OPINIE:

Gdy nauka przekracza właściwe jej granice oraz bierze się za wyjaśnianie pochodzenia i celu człowieka, Lennox proponuje powrót do Księgi Rodzaju i Apokalipsy. Tym, którzy wieszczą, że człowiek podłączony do sztucznej inteligencji stanie się bogiem, autor „2084” przypomina, że to Bóg stał się człowiekiem. Prawdziwie szokująca propozycja dla współczesnych – naukowiec i chrześcijanin w jednej osobie twierdzi, że Biblia ma coś do powiedzenia również w kwestii Artificial Intelligence! Tę książkę bez wątpienia pisał człowiek, a nie chatbot...

— Sławomir Zatwardnicki, adiunkt Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, wykładowca, publicysta, autor wielu artykułów oraz 23 książek.

Jak wskazuje tytuł książki, jej autor zastanawia się, dokąd ostatecznie zmierza ludzkość. Sięgając po refleksje naukowców, pisarzy i myślicieli o różnych przekonaniach i światopoglądach, John C. Lennox przygląda się drodze człowieka ku doskonałości i nieśmiertelności. Prezentowane dokonania ludzkie, od Adama i Ewy kosztujących owoc poznania dobra i zła, aż do ambiwalentnie postrzeganego rozwoju transhumanizmu i sztucznej inteligencji, wskazują na odwieczne pragnienie człowieka, by stać się jak Bóg. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak człowiek może stać się Bogiem, autor szuka tropów w Biblii i proponuje nam fascynującą podróż meandrami technologii, filozofii, etyki i wiary.

—  ks. dr inż. Robert Wawer SJ

AUTOR:

John C. Lennox - emerytowany profesor matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, wykładowca matematyki i filozofii nauki w Green Tempelton College, gdzie pracuje również jako doradca pastoralny. Autor licznych książek poświęconych relacji między nauką i wiarą, m.in. „Czy nauka pogrzebała Boga?” oraz „Bóg i Stephen Hawking”. Wykładał w wielu krajach świata i prowadził debaty publiczne z intelektualistami i komentatorami współczesnej kultury, m.in. z Richardem Dawkinsem, Christopeherem Hitchensem i Peterem Singerem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter