21 października
poniedziałek
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jest miejsce dla MHP

Ocena: 0
2184
Muzeum Historii Polski powstanie na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej, na powierzchni 24 tys. mkw. W kompleksie znajdą się już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz przeniesione (kiedy?) Muzeum Wojska Polskiego.
MHP ma zostać otwarte w listopadzie 2018 r. – na stulecie odzyskania niepodległości. Budowa będzie sfinansowana w ramach programu, który przyjął rząd; wydanych zostanie 310 mln zł.

W nowym gmachu znajdzie się przede wszystkim ekspozycja stała. Narracyjna wystawa w innowacyjny sposób przedstawi najważniejsze wątki dziejów Polski, w tym historię polityczną, kultury, życia społecznego i obyczajów. Centralne miejsce znajdzie w niej historia polskiej wolności. Wystawa, opowiadająca o dziejach Polski, będzie złożona z siedmiu galerii: Polska Piastów i Jagiellonów, Dawna Rzeczpospolita, Wiek XIX. Pod zaborami, II Rzeczpospolita, II wojna światowa, PRL i aneks (tematy po roku 1989). Stworzona zostanie z oryginalnych obiektów oraz środków audiowizualnych, scenograficznych, multimedialnych. Wystawy czasowe będą uzupełniały i wzbogacały treści zawarte w wystawie stałej. W Radzie Muzeum Historii Polski zasiadają najwybitniejsi polscy historycy, wśród nich między innymi profesorowie Zofia Zielińska, Wojciech Roszkowski, Henryk Samsonowicz, prof. dr hab. Andrzej Rottermund.

Monika Odrobińska
fot. arch. MHP

Idziemy nr 31 (514), 2 sierpnia 2015 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Strzeżcie się chciwości, bo nawet gdy ktoś
ma wszystkiego w nadmiarze,
życie jego nie zależy od jego mienia

Dziś w Kościele:
poniedziałek XXIX tygodnia zwykłego 
+ dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 4,20-25; Ps (Łk 1,69-75), Łk 12,13-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -