3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jędrzejów: festiwal muzyki organowej dedykowany Janowi Pawłowi II

Ocena: 0
2325
Pod znakiem misji papieża Jana Pawła II przebiegają lipcowe i sierpniowe koncerty muzyczne u cystersów w ramach XXI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, które odbywają się w soboty lipca i sierpnia w archiopactwie cystersów, przy sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka.
2015-07-08 20:24
dziar / Jędrzejów (KAI), mz
 
Organizatorzy przypominają, że 2015 r. uznany przez Sejm Rokiem Świętego Jana Pawła II, był inspiracją w doborze repertuaru.

Koncerty rozpoczęły się klasycznie – od Antonio Vivaldiego, 4 lipca, ale już 11 lipca w sobotę Jerzy Zelnik wystąpi z koncertem słowno–muzycznym „Pontyfikat Jana Pawła II – Dar i Tajemnica”. Towarzyszą mu: Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały oraz przy organach – Robert Grudzień – dyrektor festiwalu.

18 lipca zaprezentuje się Jędrzejowski Chór Miejski pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz, wystąpią także: Tamara Remez sopran, Kseniya Pogorelaya organy – artystki z Białorusi. W kolejnych dniach melomani usłyszą także artystów ukraińskich.

Matkę Jana Pawła II przypomni recital i koncert 1 sierpnia. „Emilii matce mojej – Karol Wojtyła”. Z koncertem słowno-muzycznym po tym tytułem wystąpią: Halina Łabonarska – aktorka, Dominik Sutowicz – tenor, Robert Grudzień – organy. Ciekawie zapowiada się także spektakl literacko-muzyczny Grupy 44 pt. „Modlitwa o pokój”, przewidziany na 8 sierpnia.

Z kolei bohaterem wieczoru 18 sierpnia będzie ojciec Jana Pawła II. W koncercie słowno-muzycznym „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny" wystąpią: Dorota Szostak-Gąska – sopran, Jakub Gąska – tenor, Zygmunt Skwierz trąbka, Agnieszka Schulz-Brzyska – piano, organy, Anna Drela – słowo.

22 sierpnia, wyjątkowo w Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu "Brat naszego Boga" na podstawie dramatu Karola Wojtyły.

Festiwal zakończą 30 sierpnia uroczystości odpustowe w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie, z koncertem „Morka & Morka”. Wystąpią: Bogusław Morka – tenor, Ryszard Morka – bas-baryton, Andrzej Płończyński – fortepian

Organizatorzy tego dużego przedsięwzięcia artystycznego w okresie wakacji to: archiopactwo cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, urząd miasta w Jędrzejowie, starostwo powiatowe w Jędrzejowie, Fundacja im. Mikołaja z Radomia

Jędrzejowskie opactwo słynie ze wspaniałych organów o niepowtarzalnym brzmieniu. Pierwotne organy powstały w roku 1633 r. i wykonane były przez zakonny warsztat budowy organów. Instrument, który dziś znajduje się w kościele klasztornym, pochodzi z lat 1745-1760. Zbudowany został przez organmistrza Józefa Sitarskiego przy współpracy z Ignacym Foglerem z Warszawy. Bogatą dekorację snycerską wykonał warsztat braci Korneckich z Krakowa, a rzeźby organowe prawdopodobnie Jakub Kornecki. Stolarska obudowa organów jest dziełem warsztatu cysterskiego.

W latach 20-tych XX w. kilkakrotnie reperował organy jędrzejowskie Maurycy Saganowski z Kielc. W 1978 r. krakowscy specjaliści rozpoczęli konserwację instrumentu. Dzisiaj można podziwiać wspaniały prospekt organowy.

Od 1995 r. w jędrzejowskim klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym biorą udział znani artyści z całego świata, m.in. Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Kolberger, Chór "Poznańskie Słowiki" prof. Stefana Stuligrosza, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Małgorzata Walewska, Jerzy Maksymiuk, Mario Duella, Georgij Agratina, Robert Grudzień.

Klasztor cysterski jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Jędrzejowa. Jego początki sięgają przełomu XI/XII w.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter