17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasne ścieżki w ciemnych meandrach życia

Ocena: 0
1332

Dwutomowa saga rodzinna „Przeszłość kończy się dzisiaj” i „Łączą nas różnice”. Podczas lektury książek Beaty Piliszek-Słowińskiej czytelnikowi przybywa domowników. Wraz z odsłanianiem się kolejnych historii z życia Alicji, jej rodziny, bliskich i znajomych, odbiorca ma się o kogo martwić, komu współczuć, z kimś dzielić sukcesy i radość, a nawet zajmować stanowiska w bieżących sporach społecznych.

fot. materiały reklamowe

Dzieje się tak dlatego, że są to książki o relacjach. Większość poruszanych tematów ma ciężar ważności, wynika z natury bohaterów, dla których życie, owszem nie jest zawsze łaskawe, ale jest zobowiązaniem do wartościowego wykorzystania każdej chwili. Nie jest to słodka opowieść o łatwym, bezproblemowym życiu. Zmusza do pytań: na ile znamy swoich bliskich, na ile jesteśmy w stanie wyrwać ich z samotności, rozpaczy? Za co jesteśmy odpowiedzialni, czemu możemy zapobiec? Czy możemy kształtować życie innych, według naszych pomysłów? Nie chcę zdradzać fabuły, by nie pozbawić czytelnika momentów zaskoczenia nagłym zwrotem akcji, ale warte podkreślenia w opowieści jest to, że Beata Piliszek-Słowińska ukazała w pełnym spectrum złożoność relacji rodzinnych, stanów psychicznych, emocji kobiecej psychiki.

Relacje rodzinne wiążą się nie tylko z bieżącymi sytuacjami, ale ciekawie poszerzone są o wyłaniające się z przeszłości sekrety. Okazuje się, że nie da się żyć tylko tym, co obecne. Tajemnicza, powoli kształtująca się w trakcie lektury postać matki, okazuje się być kluczem spajającym rozproszone wątki. Oto stajemy przed koniecznością rozwiązania zagadki z przeszłości. Alicja odkrywa, niczym detektyw, przeszłość rodzinną. Pomaga jej w tym wykształcenie – jest historykiem, ale musi interpretować wskazówki (tajemnicze listy) i „zeznania świadków”, którzy znali jej matkę z dawnych lat, a nawet… uczestniczyć w otwarciu przedwojennego grobowca. Są to bardzo smakowite epizody.

Relacje Alicji dotyczą także sfery miłości. Alicja kształtuje bowiem swoje relacje w oparciu o dotychczasowe zranienia, problemy, odrzucenie. Podobnie dzieje się z Piotrem, który podejmuje próbę stworzenia domu, pomimo że poprzedni legł w gruzach. Nie ma zatem czystych, nie zapisanych losów, które sami sobie utworzymy.

Istotną warstwę obu powieści stanowią odniesienia do aktualnej sytuacji społecznej i politycznej, która angażuje bohaterów, przymusza ich do określania swojego światopoglądu. Ciekawe jest to, że siostry i ich mężowie prowadzą wiele rozmów, sporów na tematy istotne, ale nigdy się nie kłócą, starają się porozumieć, przywołać argumenty merytoryczne. Ponad przywiązaniem do własnych przekonań, siostrom udaje się znaleźć drogę do siebie.    Religijność Alicji jest jednym z najciekawszych odkryć podczas mojej lektury. Tematyka głębokiej duchowości bohatera podejmowana jest współcześnie bardzo rzadko. Dzisiejsza powieść najchętniej zatrzymuje się tylko na sferze relacji ze zdarzeń i emocji, lubi psychologizowanie i kreślenie ludzkiego dramatu, nie spogląda jednak w stronę Boga. Alicja jest wierząca i nie ukrywa tego. Nie jest w swojej wierze naiwna. Duchowe przemyślenia bohaterki są niejako naturalną cechą konstruowania jej osobowości. Nie przytłaczają czytelnika, nie indoktrynują (a tego obawia się wielu czytelników, którzy dostają książkę opatrzoną etykietą „książka katolicka” lub „książka religijna”). Religijne zasady przyjęte przez Alicję są jej potrzebne. Wielokrotnie pomagają jej mierzyć z największymi wyzwaniami, przed którymi stawią ją życie: opuszczenie, choroba, śmierć. 
    
dr Małgorzata Peroń
Katedra Krytyki Literackiej KUL

Tom pierwszy „Przeszłość kończy się dzisiaj” (bliski wyczerpania) dostępny jest w niektórych hurtowniach i sklepach internetowych. Tom drugi „Łączą nas różnice” można kupić w placówkach Poczty Polskiej. Oba tomy łącznie taniej można zamówić pod numerem telefonu: +48 600 520 937. 

- Materiał Partnera Serwisu -

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)