29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jasna strona jazzu

Ocena: 0
2302

Janusz Majewski, weteran kina polskiego, podczas ceremonii wręczania nagród na festiwalu w Gdyni powiedział, że nasi filmowcy powinni częściej spacerować po jasnej stronie ulicy.

Reżyser został wówczas nagrodzony Srebrnymi Lwami. Nagrodzono także Wojciecha Pszoniaka za brawurową rolę drugoplanową. Słowa Majewskiego były oczywistym komentarzem do zaprezentowanych na festiwalu filmów, w których dominowała walka z tradycją, epatowanie złem, przemocą i nihilizmem. Pisałem o tym w „Idziemy” w sprawozdaniu z festiwalu. Majewski precyzyjnie wskazał, że nasi autorzy uwielbiają poruszać się po ciemnej i złej stronie ulicy.

Wchodzący na ekrany nowy film wybitnego twórcy „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” można potraktować więc jako próbę, kolejną u tego reżysera, zrealizowania na wysokim poziomie profesjonalnym utworu w gatunku popularnym. Nostalgia i gorycz przeplata się tu z życzliwym humorem i żywotnością bohaterów. Akcja rozgrywa się pod koniec lat 50. XX wieku w Ciechocinku. Do mieszkającej tam siostry Wandy powraca z Anglii Fabian, żołnierz polskiej armii, który przed wojną grał w zespole jazzowym. W okresie destalinizacji po 1956 roku w Polsce zapanowała moda na jazz, więc Fabian zakłada zespół swingowy, składający się z miejscowych ekscentryków i solistek – siostry i pięknej Modesty, późniejszej sympatii bohatera.

Autorzy filmu starannie i sugestywnie oddają charakter i styl epoki końca lat 50., na wysokim poziomie są scenografia i kostiumy. Przede wszystkim widzimy tu świetnie i wyraziście nakreślone sylwetki bohaterów, także tych z dalszego planu. Soczyste wątki obyczajowe, melodramatyczne i muzyczne z czasem nabierają charakteru sensacyjnego, kiedy okazuje się, że bezpieka zastawiła na Fabiana zręczną pułapkę. Trzeba z uznaniem powiedzieć, że w filmie dominuje jednak pogodna i życzliwa ludziom atmosfera. „Excentrycy” wchodzą na ekrany 15 stycznia.

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Polska, 2015. Reżyseria – Janusz Majewski. Wykonawcy: Maciej Stuhr, Natalia Rybicka, Sonia Bohosiewicz, Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Władysław Kowalski, Jerzy Schejbal i inni. Dystrybucja – Next Film

Mirosław Winiarczyk
fot. M. Makowski

Idziemy nr 1 (535), 1-3 stycznia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter