30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jako historyczna konieczność

Ocena: 0
184

W nowej książce omawia okoliczności historyczne i przebieg Akcji „Wisła”, czyli przesiedlenia ludności ukraińskiej na polskie Ziemie Północne i Zachodnie.

Marek A. Koprowski jest pisarzem, dziennikarzem i reporterem. Specjalizuje się w utrwalaniu pamięci o polskiej społeczności na Kresach Wschodnich, dzisiaj na Białorusi i Ukrainie. Dokumentował tragiczne losy ludności polskiej poddawanej tam eksterminacjom i wywózkom, pokazywał rzeź wołyńską i powojenne przesiedlenia na Ziemie Odzyskane. W nowej książce omawia okoliczności historyczne i przebieg Akcji „Wisła”, czyli przesiedlenia ludności ukraińskiej na polskie Ziemie Północne i Zachodnie. Ludność ta bowiem w Małopolsce Wschodniej w zdecydowanej większości była zapleczem dla antypolskiej działalności zbrojnej oddziałów UPA.

Autor na podstawie dokumentów odsłania rolę, jaką odegrali sowieccy komuniści ukraińscy (na czele z Chruszczowem), którzy wspólnie z komunistami ukraińskimi ze strony polskiej chcieli przyłączenia do ZSRR obszarów Chełmszczyzny i Bieszczadów. Przede wszystkim jednak przedstawia przebieg Akcji „Wisła”, budzącej kontrowersje po stronie ukraińskiej. Marek A. Koprowski traktuje tę akcję jako historyczną konieczność, bez niej bowiem wojna UPA przeciwko Polsce mogłaby trwać jeszcze bardzo długo.

 


Marek A. Koprowski, „Akcja »Wisła«. Kres krwawych walk z OUN-UPA”, Replika, Poznań 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter