19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jaka asymilacja?

Ocena: 0
1414

Pisałem w „Idziemy” wiele już razy, że w tegorocznym repertuarze pojawia się mnóstwo ciekawych filmów francuskich o problemach związanych z muzułmańskimi imigrantami, od popularnych komedii do dramatów psychologicznych, obyczajowych i społecznych.

Takich obrazów produkuje się we Francji coraz więcej, zapewne z uwagi na dramatyzm sytuacji nad Sekwaną (wystarczy przyjrzeć się dyskusji o strojach kąpielowych muzułmanek!). Film „Mając 17 lat” w reżyserii wybitnego reżysera André Techine’a można zaliczyć do gatunku dramatu obyczajowego z podtekstami społecznymi. Francuski reżyser od dawna realizował utwory z pogranicza dramatów obyczajowych, psychologicznych i sensacyjnych, nasyconych mrocznymi klimatami i emocjami. W „Mając 17 lat” pozostał wierny swojemu stylowi i podejmowanym tematom.

W filmie pojawił się jednak wątek związany z sytuacją imigrantów z Afryki. Akcja rozgrywa się w górskiej miejscowości, w której do liceum chodzą Damien, syn miejscowej lekarki i oficera na zagranicznej misji, oraz czarnoskóry Tom adoptowany przez wiejską rodzinę. Dorastający chłopcy darzą się niechęcią, dochodzi między nimi nawet do bójek. Początkowo nie bardzo możemy się zorientować co do powodów tej niechęci. Czy chodzi o względy o podłożu rasistowskim, czy raczej o nierówną sytuację majątkową obu rodzin? A może przyczyn należy szukać w niepokojach i rywalizacji wieku dorastania? Relacje chłopców wyjaśniają się w momencie, kiedy matka Damiena zaprasza Toma do domu, bo jego adopcyjna matka jest chora. Wówczas ujawnia się prawdziwe tło relacji młodych bohaterów filmu.

Reżyser stawia na końcu wątpliwą tezę, że udana asymilacja imigrantów może się z powodzeniem odbywać także poprzez relacje młodych ludzi na tle tożsamości seksualnej, bez różnicy pochodzenia etnicznego. Tak więc mamy tu do czynienia z modnym dziś kinem, którego autorzy próbują rozpaczliwie i za wszelką cenę pozytywnie ukazywać możliwości asymilacji imigrantów za cenę nachalnego propagowania tzw. kultury gender.

„Mając 17 lat” („Quand on a 17 ans”), Francja, 2016. Reżyseria: Andre Techine. Wykonawcy: Sandrine Kiberlain, Kacey Mottet Klein, Corentin Fila i inni. Dystrybucja: Aurora Films

Mirosław Winiarczyk
fot. Roger Arpajou

Idziemy nr 38 (572), 18 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter