24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak wyzwalano Grodno. Premiera filmu Fundacji Joachima Lelewela

Ocena: 0
1788

Gdy 11 listopada 1918 r. w Warszawie wywieszano biało-czerwone flagi i rozbrajano Niemców, w Grodnie w najlepsze trwała niemiecka okupacja, a Polacy dopiero się organizowali. O wydarzeniach w tym mieście opowiada film krótkometrażowy "Listopad 1918: Warszawa-Grodno", wyprodukowany przez Fundację Joachima Lelewela. Premiera w czwartek 20 grudnia o 18.00 w auli 214 Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31 w Warszawie – wstęp wolny.

fot. arch. Fundacji Joachima Lelewela

Samoobrona Grodzieńska powstała 12 listopada, borykając się z wrogością niemieckiego okupanta. Musiało minąć sporo czasu, nim w Grodnie pojawiły się regularne oddziały Wojska Polskiego – a potem była wojna polsko-bolszewicka i znów miasto przechodziło z rąk do rąk, by wreszcie znaleźć się w składzie II Rzeczypospolitej.

Twórcy filmu chcieli pokazać, jak inny nastrój panował w Warszawie i w Grodnie, jak różna była sytuacja w miastach, oddalonych od siebie o zaledwie 270 kilometrów. A także jak powstawała Samoobrona Grodzieńska, nie istniejąca w naszej świadomości historycznej.

Premiera filmu, który powstał dzięki wsparciu MON i m.st. Warszawy, odbędzie się we czwartek 20 grudnia o 18.00 w auli 214 Uniwersytetu SWPS, ul. Chodakowska 19/31 w Warszawie – wstęp wolny.

Podczas premiery przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na tablicę pamiątkową Samoobrony Szczuczyńskiej. Szczuczyn położony jest niedaleko Grodna a pochowanych jest tam 8 członków Samoobrony i żołnierzy Wojska Polskiego którzy zginęli w pierwszym starciu z bolszewikami w 1919 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter