18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak pogodzić pracę z macierzyństwem?

Ocena: 0
858

„Mama na obcasach” to cykl wywiadów ze znanymi kobietami, które w rozmowie z Magdaleną Szefernaker opowiadają o tym, jak łączą wychowywanie dzieci z karierą zawodową.

– Głównym celem, który przyświecał mi podczas pisania książki, było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy można pogodzić realizację zawodową z macierzyństwem i jak to zrobić. Sama będąc mamą dwóch synów – siedmioletniego Stasia i dwuletniego Jasia – a do tego mamą pracującą na etacie, wiem, jak na co dzień ciężko jest pogodzić te dwie role – mówi Magdalena Szefernaker, autorka książki „Mama na obcasach”. – Rozmawiając z różnymi kobietami, zauważyłam, że wiele mam przeżywa rozterki związane z organizacją życia rodzinnego i zawodowego, szukając balansu między pracą a domem. Zmienił się model funkcjonowania rodziny – kobiety coraz częściej świadomie wybierają ambitną drogę zawodową, nie chcąc przy tym rezygnować z posiadania i wychowywania dzieci – wyjaśnia Szefernaker.

Na łamach książki znajdziemy jedenaście rozmów, a każda z nich pokazuje inną historię, która może stać się inspiracją dla czytelniczek zmagających się z podobnymi wyzwaniami. Rozmówczyniami są: Magdalena Wolińska-Riedi, Lidia Sadowa, Anna Skórzyńska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Barbara Socha, Dorota Łosiewicz, Karolina Naja, Małgorzata Kożuchowska, Jadwiga Emilewicz, Dorota Gawryluk i Helena Pyz. Opowiedziały o tym, jak na co dzień starają się łączyć te dwa niezwykle wymagające obszary życia. Zmierzyły się także ze stereotypowym przekonaniem, że kobieta musi wybrać, czy robi karierę zawodową, czy chce mieć rodzinę i zająć się dziećmi. – Odpowiedź, jakiej najczęściej udzielały moje bohaterki, była taka, że połączenie tych dwóch światów – macierzyństwa i kariery zawodowej – jest możliwe do zrealizowania, ale niewątpliwie jest to wielkie wyzwanie. Nie da się tego osiągnąć bez trudu, poświęcenia, ogromnej mobilizacji, a czasami nawet przeorganizowania pewnych rzeczy – zaznacza autorka książki.

 

NIE MA JEDNEJ RECEPTY

Każda z rozmówczyń ma swój przepis na szczęśliwe życie rodzinne i zawodowe. Na przykład Małgorzata Ostrowska-Królikowska, aktorka i mama pięciorga dzieci, opowiada o tym, że gdy dzieci były małe, musiała wybierać taką pracę, którą mogła wykonywać na kolejnych etapach ich rozwoju. Dopiero później mogła w pełni zaangażować się w pracę aktorską. Z kolei Barbara Socha, również mama pięciorga dzieci, a zarazem pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, podkreśla, że wraz z każdym kolejnym dzieckiem w zupełnie inny sposób patrzyła na pracę, zmieniały się jej priorytety. Po urodzeniu pierwszego dziecka przeżyła szok i nawet przypłaciła to zdrowiem – ponieważ dotychczas w swoim życiu to właśnie pracy poświęcała najwięcej czasu i była zupełnie nieprzygotowana do tej nowej roli, musiała zatem całkowicie przeorganizować swoje życie.

Mogłoby się wydawać, że osobom sławnym dużo łatwiej jest godzić różne role i zadania. Przykładem, który pokazuje, że wcale nie jest to takie oczywiste, jest Dorota Gawryluk. Dziennikarka w wywiadzie przyznaje, że często ma wyrzuty sumienia z tego powodu, że za mało czasu poświęca dzieciom i rodzinie, ponieważ praca dziennikarska jest niezwykle absorbująca. Natomiast historia Anny Skórzyńskiej to przykład na to, że macierzyństwo może wręcz stać się drogą do rozwoju zawodowego, a konkretnie do założenia własnego biznesu. Paradoksalnie, problemy z uśpieniem małego dziecka pomogły jej założyć własny biznes i tak powstały Szumisie. – Ze wszystkich tych rozmów można wyciągnąć wspólny wniosek: nie ma jednej recepty dla wszystkich kobiet. Każda mama musi takie rozwiązanie znaleźć sama, odnaleźć swój autorski sposób, by móc cieszyć się z macierzyństwa, realizując przy tym swoje pasje i ambicje zawodowe – stwierdza Szefernaker.

 

WSPARCIE OJCÓW

W większości rozmów wybrzmiewa, że często kobiety mogą połączyć pracę z macierzyństwem dzięki wsparciu i zaangażowaniu taty. O zaangażowaniu ojca w wychowywanie syna mówi Karolina Naja, multimedalistka olimpijska w kajakarstwie, która podkreśla, że nie udałoby się jej połączyć macierzyństwa z karierą sportsmenki, gdyby nie wsparcie ze strony rodziny i drużyny. Również Lidia Sadowa zauważa, że ojcowie coraz bardziej angażują się w wychowywanie dzieci. Jej zdaniem współczesnym ojcom coraz bardziej zależy na lepszych relacjach z dziećmi, choć nadal jeszcze pokutują pewne stereotypy, chociażby taki, że dom i dzieci to obowiązek kobiety. Dlatego tym bardziej cieszy się, że jej trzej synowie widzą, jak ich tata również gotuje i sprząta, a ona wychodzi do pracy na plan filmowy lub do teatru. – Rola ojca jest bardzo ważna. Mam nadzieję, że poprzez te historie mężczyźni będą mogli nas jeszcze lepiej zrozumieć, a dzięki temu będzie nam łatwiej wspierać się zarówno w macierzyństwie i ojcostwie, jak i w obszarze naszych pasji, marzeń i ambicji zawodowych – podsumowuje M. Szefernaker.

Książka dostępna na
Mnama Na Obcasach

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter