29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak ocalić od zapomnienia góralską kulturę i tradycję?

Ocena: 0
1756

Życie mieszkańców Beskidu Żywieckiego zaprezentowane w utworach, które towarzyszyły im we wszystkich fazach roku, zawiera unikalny na skalę krajową projekt Zespołu Regionalnego Magurzanie z Łodygowic. Dwupłytowy album „Na kozdo i łod Świenta” jest owocem pięcioletniej pracy, polegającej na zbieraniu materiałów, opracowywaniu tekstu i muzyki oraz samym nagrywaniu.

Fot. Marek Jurasz / CC BY-SA 4.0 / Link

Album zawiera melodie z Beskidu Żywieckiego, które opisują niemal każdy moment życia jej mieszkańców. Jak wyjaśnia Agata Jakóbiec z Magurzan, album przyjmuje formę dwukrążkową, zgodnie z podziałem życia mieszkańców społeczności wiejskiej na dwie fazy: codzienną i świąteczną. Wygląd i charakter codzienności górali żywieckich opisuje pierwszy krążek „Na kozdo”.

„Na nim usłyszeć można kołysanki nucone dziecku od momentu narodzin, melodie towarzyszące najmłodszym podczas ich zabaw, pieśni opisujące trudy życia i pracy, a także śpiewane przez panny ckliwe historie miłosne o swoich wybrankach, a nawet wesołe dźwięki dud żywieckich, zapowiadających zaślubiny i wesele” – tłumaczy i zaznacza, że druga płyta albumu przedstawia sposób obchodzenia najważniejszych świąt związanych z kalendarzem liturgicznym.

„Dlatego właśnie na nim można usłyszeć wprawiające w głęboką zadumę pieśni wielkopostne, zaduszne i pogrzebowe oraz radość płynącą z dźwięków kolęd oraz pieśni maryjnych” – dodaje, zaznaczając, że oba krążki składają się na spójną i harmonijną historię, prowadzącą słuchacza przez całe życie dawnego mieszkańca Beskidu Żywieckiego.

W tworzenie albumu zaangażowało się kilkudziesięciu młodych artystów, solistów, muzyków działających w ramach zespołu Magurzanie pod kierownictwem muzycznym Brygidy Sordyl. Wszystkich połączył jeden cel: ratować od zapomnienia rodzimą i unikalną kulturę i tradycję.

Wydanie płyty zbiega się z świętowaniem przez zespół 35-lecia działalności na scenie. 27 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach odbędzie się premiera nowego spektaklu zespołu, wyreżyserowanego na podstawie historii opowiadanych pieśniami na płycie.

Zespół Regionalny „Magurzanie” powstał w 1984 roku, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach i jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Łodygowice.

W swojej karierze artystycznej zespół zaprezentował się w około 900 koncertach tanecznych oraz 1000 koncertach samej kapeli, grupy śpiewaczej czy grup kolędniczych na terenie Polski, a także w różnych krajach Europy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter