21 lutego
piątek
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Instytut Pileckiego - rocznicowo

Ocena: 0
337

Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pileckiego zaprasza 25 stycznia na "Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie”.

W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy dotyczące warszawskiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau, a także relacje świadków historii - dokumentów zrealizowanych w ramach projektu Instytutu - Świadkowie Epoki.

Pokaz rozpocznie się w sobotę 25 stycznia o godz. 15 w warszawskiej Kinotece, pl. Defilad 1. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasach kina od 20 stycznia.
W przerwach między seansami widzowie będą mogli wysłuchać muzyki improwizowanej w wykonaniu Pawła Szamburskiego - kompozytora, muzyka warszawskiej sceny alternatywnej i jazzowej, a także zapoznać się z działalnością Instytutu Pileckiego.

Pokaz filmów o Zagładzie:

1. godz. 15, "Warszawa: Miasto Podzielone", reż. Eric Bednarski, Polska 2019, 70’
Dokument, który powstał na bazie odnalezionego po latach materiału filmowego, ukazującego rzeczywistość warszawskiego getta. Twórcy zestawili go z obrazami współczesnej stolicy, w której wciąż widoczne są rany z przeszłości. Zdjęcia uzupełniają wspomnienia ocalałych, a także wypowiedzi historyków, architektów oraz artystów.

2. godz. 17, "Świadkowie Epoki: Czas Zagłady" 45’
Dokument, powstał w oparciu o relacje Świadków Epoki dotyczące getta warszawskiego i Auschwitz. Film ilustrowany jest materiałami archiwalnymi pochodzącymi ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa z twórcami dokumentu. Partnerem pokazu jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Świadkowie Epoki to projekt Instytutu Pileckiego dokumentujący wypowiedzi świadków minionych wydarzeń, które w czasie II wojny światowej doświadczyły zbrodniczej działalności totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, a także tych, którzy pamiętają powojenne okresy stalinizmu i komunizmu. W zbiorach projektu znajduje się ponad 1100 relacji, a ich fragmenty dostępne są na platformie YouTube Świadkowie Epoki.

3. godz.18.15, "Ostatni etap", reż. Wanda Jakubowska, Polska 1947, 104’
Jeden z najbardziej wstrząsających filmów na temat drugiej wojny światowej. Zrealizowany w autentycznej scenerii obozu. Opowieść o życiu i walce bohaterskich kobiet różnych narodowości, więźniarek AuschwitzBirkenau, których historie przywołała była więźniarka Oświęcimia – Wanda Jakubowska.  
 
Instytut Pileckiego to placówka naukowa realizująca projekty badawcze, wystawiennicze, edukacyjne i kulturalne, które służą międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań. Instytut służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich.  
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lutego

Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie
Dziś w Kościele: piątek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Piotra Damiani, biskupa i doktora Kościoła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 2, 14-24. 26; Ps 112, 1b-6; Mk 8, 34-9, 1
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -