25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Imigranci w ziemi obiecanej

Ocena: 0
1188

W miesiącach wakacyjnych wchodzą na ekrany filmy zrealizowane przez młodych polskich reżyserów. Są to z reguły debiuty i kolejne próby reżyserskie debiutujących artystów. Wokół nich narasta mnóstwo medialnej wrzawy.

Recenzenci pospiesznie okrzyknęli aktualnie wyświetlane „Zjednoczone stany miłości”, „Kampera” czy „Baby Bump” rewelacjami tzw. młodego kina polskiego. Ja jednak uważam, że autentycznie interesującą premierą z tej serii jest debiutancki „Nowy Świat”. Utwór ten, zrealizowany przez troje poczatkujących reżyserów, składa się z trzech nowelek, połączonych wspólnym tematem, czyli dramatycznymi przejściami w Polsce imigrantów ze Wschodu. Ciekawe, że debiutujący filmowcy nie idą tu utartymi schematami publicystycznymi na temat jednoznacznej konieczności przyjmowania imigrantów bez względu na konsekwencje.

Losy młodych bohaterów pragnących ułożyć sobie życie w Polsce – Afgańczyka, Białorusinki i Ukrainki – nie układają się według modnego prostego schematu: oczekujący pomocy szlachetni przybysze i niewrażliwi na ich los tubylcy. Wiera, Azzam i Żanna przywieźli bowiem do Polski swoje własne dramaty, niełatwe uczucia i namiętności, wynikające z przeszłości w ich krajach. Będą musieli je rozwiązywać w Polsce, w otoczeniu, które tych problemów nie zna, także z powodu ich nieujawniania przez bohaterów. A problemy te wydają się niebagatelne, jak np. porzucenie przez Żannę aresztowanego na Białorusi męża i miotanie się Afgańczyka, oskarżonego w swoim kraju o zdradę. Najbardziej drastyczna wydaje się tu sytuacja Ukrainki Wiery, która w tajemnicy przyjeżdża do Polski w celu przeprowadzenia operacji zmiany płci. Jednak nagle odwiedza ją jej ojciec z porzuconym przez nią synkiem, co doprowadza do konieczności dokonania przez nią wyboru: matczyna powinność czy operacja? Polski Nowy Świat staje się więc dla bohaterów filmu miejscem niezwykle dramatycznym.

„Nowy Świat”, Polska 2015. Reżyseria: Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki. Wykonawcy: Karina Minaeva, Stanislav Boklan, Georgiy Leshchenko, Hassan Akkouch, Dariusz Chojnacki, Irena Melcer, Sebastian Fabijański, Olga Aksyonova i inni. Dystrybucja: Akson Dystrybucja

Mirosław Winiarczyk
fot. Paweł Wyszomirski

Idziemy nr 34 (568), 21 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter