24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Horror w telewizji

Ocena: 5
447
fot. materiały dystrybutora

Premiera „Ukrytej sieci”, polskiego sensacyjnego filmu fabularnego, skłania do dziwnych refleksji. Zastanawiający jest fakt, że w materiałach promocyjnych dystrybutora i w pierwszych recenzjach choćby ogólnikowo nie ujawniono głównego wątku tego nierównego pod względem artystycznym filmu. Z przedstawionych informacji potencjalni widzowie mogli się tylko dowiedzieć, że główna bohaterka utworu, młoda dziennikarka, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci telewizyjnego gwiazdora, przez co popada w niesamowite tarapaty. Okazuje się, że obraz jest pierwszym polskim filmem fabularnym, zrealizowanym przez poważnego producenta, poświęconym ujawnieniu zorganizowanej przestępczości pedofilskiej w wielkiej firmie medialnej (oczywiście fikcyjnej). Nowość polega na tym, że dotychczas oskarżenia głównych mediów koncentrowały się niemal wyłącznie na duchownych katolickich.

Ambitną Julitę poznajemy podczas pracy w plotkarskim, brukowym dzienniku. Dziewczyna zaczyna prowadzić dziennikarskie śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci telewizyjnego gwiazdora, prowadzącego popularny program dla dzieci. Informacje znajduje głównie na internetowych portalach, do których trudno dotrzeć bez posiadania pewnych kontaktów. W pewnym momencie dziewczyna sama staje się obiektem hejterskich ataków.

Nieco niejasna i przewlekła akcja tego dreszczowca ulega przyśpieszeniu, kiedy okazuje się, że wspomniany telewizyjny celebryta został zamordowany w wyniku zemsty za czyny pedofilskie. Wówczas bohaterka filmu z przerażeniem poznaje skrywane dotąd tajemnice o działaniach pedofilskiej mafii w dużej telewizyjnej stacji, w której jednym z dyrektorów był jej emerytowany, schorowany tatuś.

Nie zazdrościmy Julicie dramatycznej sytuacji, w jakiej się znalazła, a także decyzji, które musi podjąć. Czy powinna zataić prawdę i siedzieć cicho, czy też ujawnić policji wiedzę, jaką posiada? A może ma prowadzić dziennikarskie śledztwo w sprawie innych pedofilskich mafii?

Wygląda na to, że „Ukryta sieć”, mimo zaangażowania w realizację poważnych producentów i znakomitych aktorów, nie będzie popierana przez czołówkę filmowego środowiska. Trudno się temu dziwić, zważywszy na fakt, że film uderza w środowiskowe tabu.

Utwór nie został zakwalifikowany do konkursu głównego na zbliżającym się Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Zobaczymy, co będzie dalej. Temat tego przeznaczonego dla dorosłych widzów filmu jest drastyczny, ale zainteresowani czytelnicy powinni go krytycznie przemyśleć z uwagi na aktualny wydźwięk.

 


Ukryta sieć”, Polska, 2023, reżyseria: Piotr Adamski, aktorzy: Magdalena Koleśnik, Andrzej Seweryn, Piotr Trojan, Wiktoria Gorodeckaja, Błażej Dąbrowski, Mariusz Czajka i inni, dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter