27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Horror na obozie

Ocena: 0
2652

Nie udał się Robertowi Glińskiemu film „Czuwaj”, który wszedł na ekrany dziewięć miesięcy po premierze, mającej miejsce na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni.

fot. Monolith Films

Obraz ten nie doczekał się wielkiej promocji, jakby dystrybutor nie spodziewał się wielkiego sukcesu artystycznego i frekwencyjnego pod koniec sezonu filmowego, kiedy to do końca lata nie pojawi się w kinach zbyt wiele polskich premier.

Akcja toczy się na obozie harcerskim gdzieś w lesie nad mazurskim jeziorem. Komendant przygarnął na obóz chłopców z tzw. trudnych środowisk, co z miejsca spowodowało problemy i konflikty, prowadzące do tajemniczych zgonów (zbrodni?). Dalej jest tylko gorzej i straszniej. Narastają konflikty między harcerzami a ich kolegami z innego świata. Ponieważ komendant wyjeżdża do rodziców zmarłego harcerza, a miejscowy policjant opieszale prowadzi śledztwo, obozowicze zostają sami z młodą lekarką prowadzącą ambulatorium. Film nabiera charakteru dreszczowca z intrygą kryminalną.

Młody oboźny usiłuje opanować sytuację, prowadząc śledztwo na własną rękę. Zachowuje się przy tym jak kandydat na faszystę, za wszelką cenę oskarżając niewinnych kolegów. Gliński ukazuje to ze szczególną satysfakcją, jakby chciał skarykaturować tradycyjne ideały harcerskie, nieprzystające do współczesnej obyczajowości. Swoje credo w tych sprawach reżyser ujawnił w wywiadach, m.in. niedawno w „Gazecie Wyborczej”, gdzie stwierdził np. że harcerze nie powinni podczas obozu chodzić w mundurkach (!?). W zaskakującym zakończeniu autor kompletnie relatywizuje pojawiające się tu problemy, co sprawia wrażenie, że film można uznać za rewizjonistyczny w stosunku do tradycyjnego harcerstwa.

W gruncie rzeczy zresztą akcja tego obrazu pod szyderczym tytułem „Czuwaj” wydaje się kompletnie niedorzeczna. Przecież po ujawnieniu utonięcia chłopca podczas trwania obozu (podejrzewane zabójstwo) komendant, zamiast wyjeżdżać, powinien zamknąć obóz i uczestniczyć w śledztwie, a nie zostawiać nieletnią młodzież samą. Tak chyba stanowi prawo i zdrowy rozsądek.

 

„Czuwaj”, Polska, 2017. Reżyseria: Robert Gliński. Wykonawcy: Mateusz Więcławek, Michał Włodarczyk, Jakub Zając, Maciej Musiałowski, Magdalena Wieczorek, Zbigniew Zamachowski, Leszek Lichota, Artur Barciś i inni. Dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter