19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Herod i rodzina

Ocena: 0
760

Mariusz Treliński przeniósł akcję wspanialej opery „Salome” Richarda Straussa do bliżej nieokreślonych dzisiejszych czasów.

Dwór króla Heroda Antypasa, na którym podczas uczty rozgrywa się mroczna historia księżniczki Salome, po żywiołowym tańcu domagającej się głowy św. Jana Chrzciciela, został zastąpiony współczesnym mieszkaniem i jadalnią. Wygląda na to, że reżyser potraktował zepsutych do szpiku kości dworaków Heroda jak współczesną rodzinę, w której młodziutka i biedna Salome była niegdyś molestowana przez ojczyma. Taka interpretacja dzieła Straussa, opartego na dramacie Oscara Wilde’a, ma zapewne służyć propagowaniu modnych dziś teorii psychoanalitycznych. Na szczęście w spektaklu w Teatrze Wielkim podziwiać możemy wspaniałą muzykę Straussa, wielką kreację wokalną Salome, a przede wszystkim treść opery, sprowadzającą się do konfliktu między oszalałym pożądaniem a świętością.

Krwawa historia na dworze Heroda została opisana w Ewangeliach. Od czasów średniowiecznych weszła na dobre do krwioobiegu kultury europejskie. Najbardziej znane nawiązujące do niej dzieła powstały w XIX i na początku XX w. Dokonywano wielu przeróbek i interpretacji, lecz nikt w zasadzie nie podważał zasadniczej, chrześcijańskiej wymowy tej biblijnej historii. Zawsze chodziło przecież o ukazanie konfliktu między prorokiem Janem Chrzcicielem a zepsuciem władzy starożytnej Judei. Poetycki tekst libretta i piękna muzyka Straussa na szczęście nie zostały zniekształcone w tym dziwacznym przedstawieniu.

Teatr Wielki – Opera Narodowa. Richard Strauss, „Salome”. Dramat w jednym akcie. Dyrygent: Stefan Soltesz. Reżyseria: Mariusz Treliński. Scenografia: Boris Kudlicka. Wykonawcy: Jacek Laszczykowski, Veronika Hajnova, Erika Sunnegardh Jacek Strauch i inni. Premiera: 22 marca

Mirosław Winiarczyk
fot. K. Bieliński/Teatr Wielki – Opera Narodowa

Idziemy nr 14 (548), 3 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter