26 lutego
piątek
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Granie po chrześcijańsku

Ocena: 0
1832

Arena Ursynów w Warszawie rozbrzmiała modlitwą. W niedzielę 25 listopada odbyła się tam 8. edycja Festiwalu „Chrześcijańskie Granie”. To prawdziwe święto muzyki religijnej, które gromadzi uznane zespoły oraz daje szanse debiutantom.

fot. Karol Regulski/Fundacja Chrześcijańskie Granie

Początki festiwalu wiążą się z premierą płyty „Thalita kum” zespołu Love Story. – W lutym 2011 r. zorganizowaliśmy koncert promujący tę płytę. Spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy zebrać kilka zespołów i zagrać kolejny koncert promujący młode zespoły – wspomina Michał Guzek, inicjator festiwalu i prezes Fundacji Chrześcijańskie Granie, która jest jego organizatorem.

Impreza rozrasta się z każdą kolejną edycją, dlatego dwa lata temu przeniosła się z Chrześcijańskiego Centrum Kultury „Dobre Miejsce” w Lesie Bielańskim na Arenę Ursynów. Zmieniła się też formuła festiwalu: w tym roku po raz pierwszy impreza łączy Konkurs Debiutów im. Moniki Brzozy oraz Koncert Premier:

– Do tej pory Debiuty to był oddzielny koncert. Jednak duża część zespołów, która tam występowała, powracała potem na Koncercie Premier, bo oba koncerty świetnie się nawzajem uzupełniają – tłumaczy Michał Guzek.

Konkurs Debiuty jest adresowany do zespołów, które dopiero rozpoczynają działalność. Przyznawane są dwie nagrody: jury i publiczności. Koncert Premiery zaś gromadzi najlepsze zespoły zeszłego sezonu, które otrzymały nagrodę za album czy dla najlepszego zespołu.

Festiwal rozpoczęła Msza Święta sprawowaną przez bp. Michała Janochę, a zakończyło uwielbienie prowadzone przez ks. Andrzeja Danielewicza SAC z zespołem La Pallotina, który był gościem specjalnym festiwalu.

W założeniu organizatorów festiwal ma promować zespoły debiutujące na scenie muzycznej. – Rola „Chrześcijańskiego Grania” w tej materii jest nie do przecenienia – mówi Kuba Kornacki, wokalista zespołu Kanaan, który w 2013 r. wygrał Koncert Debiutów. W tym roku wystąpił na Koncercie Premier, a jego płyta „Trzy sny” dostała nagrodę za najlepszy album roku. – Promowanie artystów, którzy głośno przyznają się do Pana Boga, to bardzo trudna i potrzebna dziś praca. Przy okazji festiwal pełni też funkcję edukacyjną, bo pokazuje młodym zespołom, że nie wystarczy chwalić Pana Boga, żeby nazywać się kulturą chrześcijańską. Ważny jest też poziom tego, co robimy, i festiwal pokazuje debiutantom pewną drogę rozwoju. Do tego integruje środowisko muzyków chrześcijańskich, przyczyniając się tym samym do rozwoju tego segmentu rynku muzycznego.

Podwójnym zwycięzcą Konkursu Debiutów została grupa Let Him Run, którą wyróżniły zarówno jury, jak i publiczność. Nazwa zespołu ma swoje źródło w przypowieści o synu marnotrawnym. Grupa wykonuje muzykę rockową, szerszej publiczności dała się poznać po premierze singla „Czekam”, który trafił na szczyt „Listy z mocą” – najpopularniejszej w Polsce listy przebojów z muzyką religijną. Koncert Debiutów był ich pierwszym publicznym występem, obecnie pracują nad pierwszą płytą, która premierę będzie miała na wiosnę 2019 r. – Zależy nam na tym, żeby robić dobrą, nowoczesną muzyką, która będzie przemawiała do ludzi i niosła chrześcijańskie wartości – mówi Natalia Sołtysek, wokalista zespołu.

Repertuar festiwalu jest bardzo zróżnicowany, od utworów utrzymanych w popowej stylistyce, przez poezję śpiewną, po ciężkie brzmienia rockowe. Publiczność bardzo pozytywnie przyjęła występ hip-hopowej grupy Wyrwani z Niewoli, którą tworzą Piotr Zalewski i Jacek „Heres” Zajkowski. Po raz pierwszy na festiwalu zaśpiewali w 2014 r., w ramach Debiutów, w tej edycji powracają w Koncercie Premier jako najpopularniejszy zespół wytypowany w festiwalowej ankiecie. – Na scenie zawsze staramy się być autentyczni. Przez muzykę pokazujemy to, co w nas dobre, dajemy ludziom wartościowy przekaz. Publiczność to docenia i dlatego tak pozytywnie na nas reagują – mówi Piotr Zalewski.

W Konkursie Debiutów wystąpili także wybrany w plebiscycie publiczności zespół Duża Rajska Kawa oraz wytypowana przez „Listę z mocą” s. Julita Zawadzka i jej band. Na Koncercie Premier można było usłyszeć także Stronę B.

Występom artystów towarzyszyła strefa rodzinno-powołaniowa. Gromadzi ona różne stowarzyszenia i grupy katolickie, niekoniecznie związane z muzyką religijną. Widoczna była Fundacja Aniołów Miłosierdzia, która zbierała pieniądze na działalność hospicjum na Litwie czy Projekt Kostka promujący festiwal chrześcijańskiego hip-hopu. Pomoc w obsłudze nieśli harcerze ze Stowarzyszenia Skauci Europy.

Ale Chrześcijańskie Granie to przede wszystkim dużo świetnej muzyki. Do zobaczenia za rok!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter