27 listopada
piątek
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grafiki biblijne Chagalla na Zamku Książ

Ocena: 0
1167

65 prac ze zbiorów Marca Chagalla – jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku – można oglądać w komnatach Zamku Książ w Wałbrzychu.

2015-12-09 15:24
xdm (KAI), magazynsztuki.pl / Wałbrzych, mz

Tytuł wystawy „Raj i apokalipsa”, nawiązuje do tematyki biblijnej prac artysty, które zostały wykonane w technice litografii i akwafort. Wystawa dzieł pochodzących z Muzeum Marca Chagalla w Witebska na Białorusi potrwa do 30 stycznia 2016 roku.

Prezentowane grafiki przedstawiają dwa cykle kolorowych dzieł stworzonych w latach 1956 oraz 1960 dla francuskiego magazynu „Verve” oraz serię kolorowych litografii „Dwanaście pokoleń Izraela” z 1964 roku, które znajdują się na witrażach synagogi Hadassah Medical Center w Jerozolimie – wyjaśnia KAI Alicja Młodecka, kurator wystawy.

Dzieła pochodzą z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku. Zostało ono założone w domu rodzinnym Chagalla w 1991 roku i przez niespełna 25 lat stało się centrum nauczania i promowania twórczości artysty. "Muzeum jest jedynym na Białorusi właścicielem kolekcji grafik i literatury poświęconej działalności artystycznej Chagalla, które otrzymało od wnuczki artysty mieszkającej po dzień dzisiejszy we Francji" – tłumaczy Magdalena Woch z działu turystyki i kultury Zamku Książ.

Rozmowy z dyrekcją Muzeum Marca Chagalla w Witebsku trwały ponad dwa lata.

Chagall fascynował się Biblią, a po raz pierwszy nawiązał do tematyki religijnej w latach 30., w późniejszych latach wielokrotnie do nich powracając.

Wystawa grafik artysty z Witebska, wpisuje się w program Europejskiej Stolicy Kultury-Wrocław 2016, co też jest dla nas bardzo ważne, że właśnie w Wałbrzychu, Zamek Książ został wytypowany, aby zaprezentować tak prestiżowe dzieła sztuki – powiedział KAI Krzysztof Urbański, prezes Zarządu Zamku Książ.

– Wspólnie z organizatorem wystawy – Biurem Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu podjęliśmy decyzję, aby bezpłatnie udostępnić oglądanie tych dzieł dla dzieci i młodzieży z miasta Wałbrzycha, a obecnie rozszerzyliśmy naszą ofertę na kolejne miejscowości takie jak: Świdnicę, Świebodzice, Jedlinę Zdrój – poinformował KAI prezes Zarządu Zamek Książ.

Organizatorem wystawy jest Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych przy współpracy Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód oraz współpracy Centrum Kulturalnego Białorusi w Rzeczpospolitej Polskiej. Kuratorem wystawy jest Alicja Młodecka, autorem scenariusza Beata Lejman, a koordynatorem Leszek Solarek.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury Republiki Białorusi Borys Swiatłow, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Małgorzata Omilanowska, Biskup Ignacy Dec Ordynariusz Diecezji Świdnickiej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód Józef Bryll oraz Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

Marc Chagall urodził się 7 lipca 1887 r. w Liosno pod Witebskiem jako Mojsza Zacharowicz Szagałow – pierworodne dziecko chasydzkich Żydów. Już jako kilkunastoletni chłopak pobierał lekcje malarstwa. Gdy miał 19 lat podjął naukę w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki w Petersburgu.

W 1910 roku w ramach stypendium wyjechał do Paryża. Wtedy także związał się on ze skupioną w dzielnicy Montparnasse grupą awangardową, w kręgu, której spotykał się z m.in. Apollinairem, Delaunayem i Lègerem.

W 1914 roku odbyła się jego pierwsza wystawa w berlińskiej galerii „Der Sturm”. Jeszcze tego samego roku wrócił do Rosji. W kolejnych latach objął posadę komisarza sztuk pięknych w Witebsku, gdzie następnie założył Akademię Sztuk Pięknych.

Od 1922 roku podróżował po Europie. W 1935 roku pojawił się również w Polsce, zaś dwa lata później stał się już oficjalnie obywatelem Francji. W 1941 roku Marc Chagall wyjechał z rodziną do USA. W Nowym Jorku mieszkał do 1948 roku, a następnie wrócił do Francji. Zmarł w Saint-Paul de Vence w 1985 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 20,1-4.11-21,2; Ps 84,3-6a.8a; Łk 21,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter