23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gorzów Wlkp.: dokumenty, banknoty i monety w kapsule czasu z katedry

Ocena: 0
518

Dokumenty, banknoty i monety z lat 20. XX w. odnaleziono w otwartej w piątek w Gorzowie Wlkp. katedralnej kapsule czasu. Przestrzeloną kapsułę odnaleziono po pożarze, jaki wybuchł w wieży kościoła dwa tygodnie temu.

fot. PAP/Lech Muszyński

Kapsułę otworzył w piątek w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Kobus.

Według wstępnej oceny specjalistów, mimo że sama kapsuła została przestrzelona w 1945 roku i przenikała do niej wilgoć, znajdujące się w niej dokumenty i przedmioty zachowały się w dobrym stanie.

Jak tłumaczył kierownik zakładu historii nowożytnej i archiwistyki Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Radosław Gaziński, w kapsule znajdowały się trzy dokumenty, łącznie 16 kart.

– Pierwszy z dokumentów to odpis z 1781 roku, następnie jest informacja o tym, co magistrat w latach 20. XIX wieku uważał za najistotniejsze; ceny w mieście, struktura władz miejskich, wykaz urzędników miejskich, są też dokładne informacje o remoncie świątyni – mówił.

Ostatni z dokumentów pochodził z 1934 roku i zawierał przesłanie ówczesnego burmistrza Landsberga, rozpoczynające się od słów „w celu złożenia w tej kuli dla przyszłych pokoleń…”.

„Już sam papier przemawia za tym, że depozyt został złożony w 1934 roku – jako historyk interpretujący dokumenty nie mam najmniejszych wątpliwości – podkreślił Gaziński.

W kapsule odnaleziono także 17 papierowych banknotów z lat 20. XX w. oraz osiem monet z czasów I wojny światowej – jedna z nich została przestrzelona.

Dokumenty i wszystkie przedmioty odnalezione w kapsule pozostaną w Archiwum Państwowym na czas wykonania dokładnych oględzin i badań. Wówczas też mają zostać podane szczegółowe informacje o znalezisku.

Kapsuła czasu została odnaleziona po pożarze katedry, który wybuchł w sobotę 1 lipca. Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił dwie kondygnacje, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.

Według powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, konstrukcja katedralnej wieży jest stabilna, a ołtarz został zabezpieczony.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Nadal trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę świątyni po pożarze. Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry. W piątek i sobotę w Gorzowie odbędą się także dwa koncerty charytatywne pod hasłem "Razem dla Katedry". Wystąpią w nich artyści, którzy mieli zagrać podczas Dni Gorzowa: Maryla Rodowicz i Bajm. Oba wydarzenia będą biletowane, a dochód zostanie przekazany na odbudowę świątyni. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły