11 lipca
sobota
Olgi, Kaliny, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Geografia zbawienia

Ocena: 4.5
2144

Któż z zafascynowanych historią zbawienia nie chciałby wiedzieć więcej także o geografii zbawienia?

fot. Radek Molenda/Idziemy

Zobaczyć na mapie tras, którymi lud Izraela szedł z Egiptu do ziemi obiecanej czterdzieści lat, choć miał do niej blisko? Frontów walki wojsk Dawida z Filistynami, Moabitami czy Aramejczykami oraz szlaku, którym Święta Rodzina uciekała do Egiptu przed groźbą zabicia małego Jezusa, by po śmierci Heroda wrócić do Nazaretu? Śledzić na mapach podróże apostolskie św. Pawła? Te możliwości daje wydany wspólnym nakładem Instytutu Geodezji i Kartografii oraz oficyny Bernardinum „Atlas biblijny”. Jest to pierwsza tego typu polska publikacja, przygotowana w całości przez polskich autorów. Dodajmy: o wiele lepsza niż dotychczasowe światowe publikacje na ten temat. Jej konsultantem naukowym jest ks. prof. Waldemar Chrostowski, znany także z naszych łamów.

Dużym walorem „Atlasu” jest przejrzystość opracowanych w oparciu o zdjęcia satelitarne ponad 200 map oraz jasność ich opisów. Dobry jest też jego podział na cztery części. W pierwszej, wstępnej, przedstawiono środowisko przyrodnicze terenów biblijnych, a więc ich geografię, geomorfologię, klimat, florę i faunę – wszystko, co miało wpływ na opisywane w Piśmie Świętym historie. Jest też podział Ziemi Świętej pod kątem politycznym. Na mapach i zdjęciach zobaczymy wszystkie ważne biblijne budowle, góry, jeziora, studnie itp. A towarzyszy temu skorowidz nazw geograficznych i obiektów. Druga i trzecia część poświęcone są wydarzeniom Starego i Nowego Testamentu. Mapy oparto na jednolitym kartograficznym podkładzie referencyjnym i opatrzone legendami. A więc zaznaczono na nich specjalnymi sygnaturami nie tylko trasy, kierunki działań wojsk i poszczególne miejsca, ale także podano ich odmienne w różnych miejscach Biblii nazwy, jak np. Jezioro Galilejskie, będące kiedy indziej Tyberiadzkim, Genezaret czy Kinneret. Atlas kończy „polski” suplement, czyli opracowanie nt. polskich akcentów w Ziemi Świętej: pamiątek, pielgrzymek Polaków do Ziemi Świętej na czele z wizytami Jana Pawła II, Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej itp.

„Atlas biblijny” jest wspólnym dziełem jego pomysłodawcy, wybitnego kartografa prof. Adama Linsenbartha (na zdjęciu), który zawarł w nim swoją ponad czterdziestoletnią fascynację Ziemią Świętą, oraz wybitnych biblistów: dr. Krzysztofa Mielcarka z Instytutu Nauki Biblijnych KUL i ks. dr. Stanisława Jankowskiego SDB. Dla zainteresowanych Ziemią Świętą – pozycja obowiązkowa!
 

„Atlas Biblijny”, redakcja: Adam Linsenbarth, Instytut Geodezji i Kartografii  – Bernardinum,  Warszawa-Pelpin 2018, 328 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter