24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Geniusz Leonarda

Ocena: 5
1000

Był i pozostał artystą wszechczasów. W tych dniach przypada pięćsetlecie śmierci Leonarda da Vinci – prawdziwego człowieka renesansu.

fot. archiwum

Zmarł 2 maja 1519 r. we Francji. Nad Sekwaną i Loarą przebywał od trzech lat. Gościł na dworze Franciszka I – król zachwycony dziełami Włocha uczynił go swoim nadwornym malarzem. Opuszczając Italię, Leonardo zabrał ulubione obrazy, wśród nich m.in. „Giocondę” – dlatego „Mona Lisa” jest dziś własnością paryskiego Luwru. Nie było mu dane powrócić do ukochanej rodzinnej Toskanii. Zmarł na obczyźnie. Wedle Giorgia Vasariego, pierwszego biografa da Vinciego, Leonardo dosłownie „skonał w ramionach” francuskiego monarchy. Przyjaźń, jaką darzył Franciszek I Leonarda jest faktem, ale Vasariemu nie we wszystkim należy ufać – do wielkiego artysty za bardzo pasuje śmierć w ramionach pełnego uwielbienia admiratora, który jest jednocześnie wybitnym władcą.

Zmarłego pochowano, zgodnie z jego ostatnią wolą, w kościele św. Florentyna – wybór nie wydaje się przypadkowy – na zamku Amboise; była to rezydencja królewska, w której malarz spędził ostatnie lata życia. Kościół został zburzony w czasie rewolucji francuskiej. Gruzy świątyni pogrzebały doczesne szczątki Leonarda. Po pięćdziesięciu latach, w połowie XIX w., w ruinach kościoła odnaleziono fragment płyty nagrobnej z nazwiskiem Leonarda oraz prawie kompletny ludzki szkielet, który pochowano w pobliskiej kaplicy św. Huberta. Na płycie nagrobnej do dziś widnieje nazwisko da Vinci, ale nie mamy pewności, kto pod nią spoczywa. Włoscy naukowcy przeprowadzili testy DNA, które mają pomóc w ustaleniu tożsamości zmarłego. Ciągle czekamy na wyniki: ich publikacja jest zapowiedziana na ten rok, naukowcy chcą zdążyć je opublikować jeszcze w roku jubileuszowym.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (706), 28 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

"To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali."

Dziś w Kościele: piątek V tygodnia Wielkanocy
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,22-31; Ps 57 (56),8 i 10.11-12; J 15,12-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -