23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuskie artystki uczciły św. Hildegardę z Bingen

Ocena: 0
1070

Trzy francuskie artystki zaprezentowały w Paryżu spektakl na cześć św. Hildegardy z Bingen (1098-1179). Przedstawienie oparte na tekstach i pieśniach niemieckiej świętej przedstawiły w Paryżu pianistka Anne Bertin-Hugault, aktorka Marie-Cécile du Manoir i tancerka Nicole Betend.

fot. Miniatur aus dem Rupertsberger Codex des Liber Scivias., Domena publiczna, Link

Zamiarem artystek było zachęcenie widzów do refleksji nad miejscem człowieka w przyrodzie i kosmosie i – jak napisała francuska gazeta „La Croix” – „połączenie ciała, ducha i duszy”.

Żyjąca na przełomie XI i XII wieku niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Urodziła się 16 września 1098 r. w Bermersheim w Hesji jako dziesiąte dziecko wysokiego urzędnika cesarskiego. Od wczesnych lat dziecięcych wychowywała się w opactwie benedyktyńskim w Disibodenbergu. W wieku 15 lat Hildegarda zdecydowała się na prowadzenie życia mniszego. Od młodości doznawała mistycznych wizji. W 1147 r. założyła klasztor w Rupertsbergu k. Bingen nad Renem. W 1165 r. powołała do istnienia filialny klasztor w Eiblingen k. Rudesheimu. Tam też zmarła 17 września 1179 r.

Benedykt XVI 10 maja 2012 r. rozszerzył na cały Kościół kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen, którą uważa za jedną ze swoich mistrzyń duchowych, a 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. Hildegarda od wieków była czczona jako święta w krajach języka niemieckiego.

Do dziś zachowało się wiele jej dzieł z dziedziny religii, medycyny, muzyki, etyki i kosmologii, cieszących się obecnie dużą popularnością. Na szczególną uwagę zasługuje trylogia: „Scivias” (1141–51), „Liber vitae meritorum” (1158–63) i „Liber divinorum operum simplicis hominis” (1163–73). Zachowało się też ok. 300 jej listów kierowanych m.in. do papieża, Bernarda z Clairvaux i cesarza Fryderyka Barbarossy.

Hildegarda z Bingen interesowała się również przyrodą, była pierwszą badaczką niemieckiej fauny i flory. Ciągle cieszą się popularnością formułowane przez nią zasady medycyny naturalnej.

Również w Polsce znane są liczne, opracowane w formie poradników, książki świętej, np. „Medycyna dla kobiet”, „Przyrodolecznictwo”, „Program zdrowia Hildegardy z Bingen”, „Zioła z apteki św. Hildegardy” czy „Kuchnia św. Hildegardy” oraz bioprodukty oparte na recepturach świętej z Bingen.

W Legnicy działa także Polskie Centrum św. Hildegardy, założone przez Alfredę Walkowską, absolwentkę Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Centrum stawia sobie za zadanie propagowanie nie tylko kultu świętej, ale także wypracowanej przez nią medycyny, opartej na powrocie do natury.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter