20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Filozof i kobiety

Ocena: 0
2688
Wkrótce wchodzi na ekrany „Nieracjonalny mężczyzna”, kolejny film Woody’ego Allena.
Starzejący się (rocznik 1935) aktor, komik, pisarz, scenarzysta i nagrodzony czterema Oscarami reżyser realizuje film za filmem. W kolejnych utworach obsesyjnie podejmuje podobne tematy, w satyrycznym świetle ukazując sfrustrowanych i znerwicowanych amerykańskich inteligentów.

Tym razem reżyser porzucił scenerię ulubionych ostatnio pięknych metropolii europejskich (Paryż, Londyn, Barcelona, Rzym) i ponownie umieścił akcję w swoich ukochanych okolicach wschodniego wybrzeża Ameryki. „Nieracjonalny mężczyzna” jest satyrą na amerykańskie środowisko uniwersyteckie, jednak w połowie przestaje być zwykłą komedią „allenowską”, a staje się komediodramatem z dramatycznym zakończeniem. Jak zwykle u Allena zabawne dialogi spływają z ekranu z szybkością karabinu maszynowego. Tu autor porzuca rolę satyryka i zaczyna pozować na twórcę kryminałów w stylu Hitchcocka. Bohater filmu Abe, pogrążony w depresji profesor filozofii, obejmuje nową posadę na uniwersytecie i wkrótce wpada w sidła zafascynowanych nim kobiet – młodziutkiej studentki i starszej zamężnej wykładowczyni. Kobiety uparcie pragną wyleczyć go z depresji. Jednak, jak często bywa w takich sytuacjach, otwierają puszkę Pandory. W pewnym momencie „wyleczony” profesor wpada bowiem w obsesję wymierzenia na własną rękę sprawiedliwości pewnemu sędziemu. Oczytany w Dostojewskim i wielkich filozofach europejskich Abe stawia się więc w roli nadczłowieka bez żadnych moralnych zahamowań, co prowadzi do zbrodni.

W „Nieracjonalnym mężczyźnie” wątek ten staje się karykaturą amerykańskiego czarnego kryminału. Stary Woody Allen imituje tu pomysły klasycznych twórców hollywoodzkiego kina sensacyjnego. W niezbyt udany sposób.


„Nieracjonalny mężczyzna” („Irrational Man”), USA 2015. Scenariusz i reżyseria – Woody Allen. Wykonawcy: Joaquin Phoenix, Parkey Posey, Emma Stone, Jamie Blackley, Robert Petkoff i inni. Dystrybucja – Kino Świat, premiera w kinach – 14 sierpnia

Mirosław Winiarczyk
fot. Sabrina Lantos/W.A.S.P. 2014
Idziemy nr 32 (515), 9 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter