10 grudnia
wtorek
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Filmy w Kazimierzu

Ocena: 0
591

Tegoroczny Festiwal „Dwa Brzegi” w Kazimierzu nad Wisłą przebiegł w upalnej i sennej atmosferze tego historycznego miasteczka.

fot. Festiwal ?Dwa Brzegi?/Katarzyna Rainka

Zgodnie z przyjętą formułą w programie imprezy znalazły się zestawy przedpremierowych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Pokazom w specjalnych namiotach (w Kazimierzu nie ma stałego kina) towarzyszyły wernisaże sztuki w miejskich galeriach. Z tego powodu impreza w Kazimierzu spośród licznych letnich festiwali wyróżnia się oryginalnością i otwartością. Festiwal otworzył film „Ja, Godard”, którego bohaterem jest wybitny francuski reżyser Jean-Luc Godard. Był autorem kilkunastu awangardowych filmów z początku lat 60. XX wieku, a w 1968 roku przyłączył się do lewackiego buntu studenckiego, zrywając z tradycją rodzimego kina. O tym ciekawym filmie, rzucającym dwuznaczne światło na tło ówczesnych wydarzeń, napiszę z okazji kinowej premiery.

Najciekawszy na festiwalu był zestaw filmów dokumentalnych, świadczący o różnorodności tematycznej i formalnej tego gatunku kina. W ciekawym utworze „Beksińscy. Album wideofoniczny” oglądaliśmy materiały filmowe, nakręcone prywatną kamerą przez tragicznie zmarłego wybitnego malarza, przeplatane wspomnieniami jego przyjaciół. Film ten uzupełnia wydaną niedawno książkę o Beksińskim i głośny obraz fabularny „Ostatnia rodzina”. Autorzy nie dają tu jednak materiału do refleksji na temat demonicznego charakteru sztuki tego artysty.

„Voyage, Voyage. 70 lat PWST w Krakowie” został zrealizowany jako rocznicowy dokument, w którym wypowiadają się absolwenci i obecni profesorowie krakowskiej Akademii Teatralnej. W dokumencie „Jestem Katya Golubyeva” poznajemy losy mało znanej u nas i w rodzinnej Rosji aktorki, która jako młoda dziewczyna po kulku latach występów na Litwie wyjechała do Paryża i tam do czasu przedwczesnej śmierci zagrała w kilku filmach reżyserów francuskich. Ta dramatyczna historia przypomina losy niektórych polskich aktorek, które po wyjeździe z Polski usiłowały robić karierę na Zachodzie.

Najciekawszym dokumentem okazał się irlandzki obraz „Póki jest jasno” – przejmująca historia obiecującego reżysera filmowego, który w wieku 34 lat zachorował na śmiertelną odmianę stwardnienia zanikowego. Poznajemy jego walkę z chorobą, w czym pomagała mu kochająca żona, rodzice, trójka dzieci i grono przyjaciół. Film jest wielkim hymnem na temat wartości życia i miłości rodzinnej.

O kolejnych pozycjach pokazywanych w Kazimierzu napiszę przy innych okazjach.

11. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, Kazimierz Dolny / Janowiec, 29 VII – 6 VIII

 

Dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” wejdzie do polskich kin jesienią 2017 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

Dziś w Kościele:
+ poniedziałek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
lub wspomnienie św. Leokadii, dziewicy i męczennicy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 35,1-10; Ps 85,9-14; Łk 5,17-26
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -