17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film z ideologiczną siekierą

Ocena: 0
4527

Nowy film Małgorzaty Szumowskiej „Twarz” w sposób drastyczny wpisuje się w ten nurt polskiego kina, w którym autorzy bez skrupułów atakują obyczajowość rodzimej prowincji, związaną głównie z katolickimi świętami.

fot. Bartosz Mrozowski

W ostatnich miesiącach intensywnie promowano i nagradzano takie utwory jak „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Dzikie róże” Anny Jadowskiej i „Wieża, jasny dzień” Jagody Szelc. Ich akcja rozgrywa się w czasie dni świątecznych (Boże Narodzenie, Pierwsza Komunia), rodziny zaś przeżywające dramaty i konflikty ukazywane są z jak najgorszej strony w kontekście obrzędów religijnych. O ile jednak przywołane filmy cechuje pewien przyzwoity poziom artystyczny, o tyle to Małgorzata Szumowska w „Twarzy” pobiła rekordy złego smaku, kłamstwa i chamstwa – film jest po prostu prymitywnym atakiem na religię i katolików.

Akcja rozgrywa się w podkarpackiej miejscowości, gdzie miejscowy proboszcz buduje wielki pomnik Chrystusa, podobny do tego ze Świebodzina i brazylijskiego Rio. Na budowie pracuje Jacek – młody mężczyzna, który swobodnym stylem życia odstaje od konserwatywnej rodziny. Pewnego dnia, w wyniku wypadku na budowie, Jacek doznaje ciężkiego poparzenia twarzy. W specjalistycznej klinice lekarze dokonują skomplikowanych przeszczepów, w wyniku których Jacek wraca do rodziny z nową twarzą. Rozpoczyna się gehenna, bowiem rodzina (z wyjątkiem starszej siostry) oraz znajomi i proboszcz odrzucają młodego człowieka i wyrzekają się jako obcego. Rzuca go także narzeczona, podjudzana przez matkę.

Szumowska ukazuje miejscową społeczność jako zgraję podludzi, rodzaj dziczy, upijającej się na Wigilię i w prymitywny sposób traktującej wymagającego zrozumienia Jacka. Pani reżyser wali na odlew ideologiczną siekierą, lekceważąc elementarne prawdy o obyczajach polskich katolików, przypisując im najgorsze cechy. Dochodzi do tego, że oglądamy w filmie sceny przymusowego egzorcyzmowania Jacka przez proboszcza. Taka właśnie antyklerykalna i antypolska agitka zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, wywołując rechot obecnych tam dziennikarzy z wielu krajów.

 

„Twarz”, Polska, 2017. Reżyseria: Małgorzata Szumowska. Wykonawcy: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Anna Tomaszewska, Dariusz Chojnacki i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter