19 października
piątek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film o pogromie kieleckim na ekranach w Polsce

Ocena: 0
1360

Polsko-amerykański film o pogromie kieleckim „PRZY PLANTY 7/9” („BOGDAN’S JOURNEY”) w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera wejdzie 8 grudnia na ekrany kin w całej Polsce.

fot. pixabay.pl

Projekcje filmu „Przy Planty 7/9”, przedstawiającego kielecką drogę do pojednania, odbędą się w grudniu 2017 r. i styczniu 2018 r. w wybranych kinach studyjnych oraz w sieci: Helios, Cinema City. Zostanie też zaprezentowany w ramach tegorocznego „Święta kina”.

Wielokrotnie nagradzany, dokument powstawał blisko 10 lat stanowi zapis ważnego procesu, jaki w tym czasie dokonywał się wśród mieszkańców Kielc. Jest on historią Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, który poświęcił swoją karierę, stając się człowiekiem dialogu oraz słyszalnym na całym świecie głosem namawiającym do pojednania.

Tragiczne wydarzenia z 1946 roku sprawiły, że Kielce stały się symbolem antysemityzmu w powojennej Polsce. Dzięki ogromnej pracy Bogdana Białka oraz ludzi, których spotykał na swojej drodze, ten obraz radykalnie się zmienił.

Twórcy zadbali o to, by rekonstrukcja wydarzeń z 4 lipca 1946 r. pozwalała zrozumieć genezę pogromu kieleckiego oraz zmierzyć się z okrutnym tabu, które przez ponad 50 lat zamykało na polsko-żydowski dialog.

W kamienicy przy ulicy Planty 7, gdzie rozegrała się tragedia pogromu działa obecnie Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, który cały czas pracuje na rzecz poszanowania godności innych, przeciwdziałania aktom przemocy i antysemityzmu oraz pielęgnowania pamięci ofiar pogromu.

Film „Przy Planty 7/9” miał premierę w maju 2016 r. Od tego czasu był wyświetlany na różnych kontynentach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach w wielu krajach Europy.

Obraz otrzymał najważniejsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", w tym nagrodę "Złoty Warszawski Feniks" dla najlepszego filmu, nagrodę im. Antoniego Marianowicza oraz Nagrodę Publiczności, a także Nagrodę Specjalną Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Autorzy filmu zostali też nominowani do Nagrody im. Jerzego Turowicza 2017.

Obraz dwukrotnie został nagrodzony również w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu "Interfaith awards best documentary" podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Saint Louis oraz nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowo-Telewizyjnego w Jersey City.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -