7 października
piątek
Marii, Marka, Mirelli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Filharmonicy i chór Ave na 200. urodziny Felińskiego

Ocena: 0
1010

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 r. przypadają 200. urodziny wyjątkowego człowieka, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami od blisko 100 lat prowadzących domy na Białołęce, w których w czasie wojny uratowano 200 dzieci żydowskich. 

Fot. Fundacja AVE

Z okazji 200. urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w niedzielę 11 września o godz. 19.15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 odbędzie się wykonanie utworu napisanego specjalnie na tę okazję „Mówiono o nim, że przegrał” z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił dzieło, które trwa do dziś

– mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. W urokliwym pałacyku Bogusławskiego przy ul. Żelaznej ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 r. prowadzi w całej Warszawie działalność na rzecz najmłodszych i ubogich. Od 1924 r. także w Płudach, a od 1926 r. na Białołęce Dworskiej.

Te dwa obiekty odegrały bardzo ważną rolę w historii Białołęki. Od samego początku działały w nich domy dziecka, prowadzono cieszącą się olbrzymim uznaniem szkołę powszechną, były też miejscem ukrywania Żydów w czasie II wojny światowej. W szczytowym momencie akcji, jesienią 1944 r., w piwnicach domu w Płudach znajdowało się 200 dzieci żydowskich! W kościele w Płudach od kilku lat przechowywane są relikwie założyciela Rodziny Maryi.

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem powstania styczniowego próbował pogodzić Białych z Czerwonymi i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana.

Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem

– dodaje Włodkowski. Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom, a jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, że bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

11 muzycznych obrazów

Utwór „Mówiono o nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega:

Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!  

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 r., będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kard. Wyszyńskim do katedry warszawskiej. 

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także białołęcki chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa Dzielnica Białołęka, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 20212030. Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 października

Piątek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej
Dał pokarm bogobojnym, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 15-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter