18 października
środa
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Festiwal wolności

Ocena: 4.6
710

– O wielu wydarzeniach dowiadujemy się dopiero z filmów. Festiwal odblokował potrzebę opowiadania własnych historii – mówi Arkadiusz Gołębiewski

Z Arkadiuszem Gołębiewskim, pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci, rozmawia Monika Odrobińska

 

Do Gdyni od 27 do 30 września zjadą twórcy filmów o najnowszej historii Polski. Który to już raz?

To dziewiąta edycja Festiwalu Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci. Hasło tegorocznej: „Wolna Polska w wolnym świecie” – nawiązuje do tezy, którą 40 lat temu Janusz Krupski sformułował na łamach pierwszego numeru niezależnego pisma „Spotkania” – że nie będzie wolnej Polski bez niepodległości krajów podległych ZSRR. Zaczynaliśmy od historii zamykających się w latach 1944-89, ale że ich przybywa, rozszerzyliśmy ramy czasowe od roku 1939. Na konkurs nadsyłane są filmy dokumentalne, a od trzech lat – także słuchowiska radiowe. W tym roku nadesłano aż 100 filmów, z których wybraliśmy 30. Festiwal daje możliwość pokazania historii, które nigdzie indziej by nie zaistniały, i wprowadzenie ich w debatę publiczną.

 

Jakie nagrody przyznaje jury?

Regulaminowa główna nagroda filmowa to Złoty Opornik. Równorzędna do niej – z odrębnym jury – jest Nagroda im. Janusza Krupskiego, przyznawana za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów. W tym roku po raz drugi przyznaliśmy Nagrodę Literacką im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego, za umiejętność opowiadania o sprawach Polski. W zeszłym roku trafiła do prof. Andrzeja Nowaka, w tym roku dostanie ją Jan Polkowski. Sygnety Niepodległości przyznajemy tym, którzy walczyli z bronią w ręku. Nagrodę Drzwi do Wolności wręczamy bohaterom drugiego planu, bez których pomocy nie mogliby działać żołnierze podziemia czy opozycjoniści. W tym roku m.in. Kornel Morawiecki wręczy ją Hannie Łukowskiej, która w latach 80. go ukrywała.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -