28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

El Greco w Warszawie

Ocena: 0
3033
Mamy niepowtarzalną okazję, by zetknąć się z geniuszem El Greca. „Ekstaza Świętego Franciszka” – jedyny w Polsce obraz mistrza manieryzmu – od 16 września wystawiany jest na Zamku Królewskim w Warszawie.
– To jednocześnie inauguracja naszej Galerii Jednego Obrazu – mówi prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku.

Dzieło na stałe znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Datowane na lata 1575-1580 płótno, przedstawiające moment stygmatyzacji św. Franciszka, należy do składającej się z ponad 100 obrazów serii franciszkańskiej El Greca. Pochodzący z Krety Dominikos Theotokopulos początkowo zajmował się pisaniem ikon. Dopiero pobyt w Italii pozwolił mu wkroczyć w obszar malarstwa zachodnioeuropejskiego. Artysta nie uległ jednak do końca wpływowi włoskich mistrzów. Istnieje nawet anegdota, że miał zaproponować Piusowi V pokrycie Kaplicy Sykstyńskiej nowymi freskami. W latach 70. XVI w. przybył do Hiszpanii. Tam narodził się El Greco, którego znamy dziś. Pełen żarliwej wiary i mistycyzmu. Przekazujący za pomocą gry światła i koloru swoje niesamowite niebiańskie wizje. „Ekstaza Świętego Franciszka” jest tego doskonałym przykładem.

Nie wiadomo dokładnie, jak obraz znalazł się na ziemiach polskich. Odkryty został w 1964 roku na plebanii w Kosowie Lackim podczas inwentaryzacji zabytków prowadzonej dla Instytutu Sztuki PAN przez Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską. – Płótno było w opłakanym stanie, zabrudzone i uszkodzone. Wprawne oko i wybitna intuicja zawodowa uratowały obraz – podkreśla ks. Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Badaczki od początku wskazywały, że obraz może pochodzić z pracowni El Greca. Tylko skąd El Greco na Podlasiu? – pytali sceptycy. Dopiero zlecona w 1974 roku konserwacja i odkrycie zachowanej częściowo sygnatury sprawiły, że przestano mieć jakiekolwiek wątpliwości. Na prezentację obrazu szerszej publiczności trzeba było jednak poczekać jeszcze 30 lat. Po pierwsze, w PRL Franciszkowi groziła przymusowa nacjonalizacja. Po drugie, należało odpowiednio przygotować miejsce ekspozycji bezcennego dzieła.

„Ekstaza Świętego Franciszka” obok „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci i „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta zaliczana jest do grupy najcenniejszych obrazów znajdujących się w zbiorach polskich muzeów.

Płótno oglądać można do 31 października w Izbie Wieży Grodzkiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja stanowi element obchodów Roku El Greca, ustanowionego przez UNESCO z okazji 400-lecia śmierci malarza.

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 38 (470), 21 września 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter