19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekspozycja poświęcona abp Muszyńskiemu w jego rodzinnej miejscowości

Ocena: 0
1220

W rodzinnym mieście abp. Henryka Muszyńskiego 17 kwietnia otwarto stałą ekspozycję poświęconą prymasowi seniorowi. Podczas Mszy św. abp Wojciech Polak podkreślił, że „wdzięczność pozwala ciągle dzielić się sobą”.

fot. wikipedia Von Pelz - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0

Uroczystości zorganizowane przez władze samorządowe Kościerzyny oraz miejscowych duszpasterzy rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium Królowej Rodzin pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Koncelebransami byli: prymas senior abp Henryk Muszyński oraz biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

– Wychodząc z rodzinnej ziemi jednak nie zapominamy skąd jesteśmy – mówił w homilii abp Polak. Dodał, że „wychodząc, pamiętamy i często wracamy”. Prymas Polski stwierdził dalej, że „nie czynimy tego dlatego, że nas nachodzą wspomnienia, że wiedzie nas jakaś nostalgia za przeszłością, ale nade wszystko prowadzi nas wdzięczność”.

Kaznodzieja podkreślił również, że „wdzięczność jest pamięcią serca potrafiącego ocenić i docenić to, co się otrzymało od Boga i od ludzi”. – Wdzięczność pozwala ciągle dzielić się sobą, nawet kiedy płyną lata, kiedy się rozluźniają naturalne więzy – powiedział hierarcha powołując się na słowa abp. Muszyńskiego z jego wywiadów.

Prymas Polski podkreślił również, że dominującą zasadą życia byłego metropolity gnieźnieńskiego jest „zawierzenie Bogu i gotowość, żeby On mnie prowadził”.

Po liturgii dokonano otwarcia dwuczęściowej ekspozycji w Muzeum Ziemi Kościerskiej ukazującej drogę życiową oraz osobiste pamiątki urodzonego w Kościerzynie prymasa Polski seniora.

Ostatnim akcentem obchodów były wspomnienia, projekcja filmu oraz promocja nowej książki abp. Muszyńskiego pt. „Posługa Słowu w prymasowskim Gnieźnie” w Sali im. L. Szopińskiego.

W podziękowaniach zarówno w kościele jak i w muzeum prymas senior akcentował swoją więź z ziemią kaszubską, a szczególnie z Kościerzyną, której do 20 lat jest honorowym obywatelem. Arcybiskup wspomniał między innymi pewien nie przywoływany nigdy publicznie epizod z czasów, gdy został przyjęty do seminarium duchownego w Pelplinie. Dyrektor kościerskiego liceum na tę wiadomość powiedział: „Wstyd przynosicie dla Kościerzyny. Tyle położyłem wysiłku, żeby wam przybliżyć prawdziwy światopogląd, a wy Muszyński wstyd nam przynosicie”, cytował abp. Muszyński.

Prymas senior urodził się w Kościerzynie w 1933 roku.

Ekspozycja w muzeum w dużej mierze poświęcona została abp. Henrykowi Muszyńskiemu. Zobaczyć tam można między innymi szereg pamiątek podarowanych przez prymasa seniora kościerskiemu muzeum: szaty prymasowskie, zabytkowe meble, odznaczenia państwowe, różnego rodzaju publikacje, zdjęcia i dokumenty. Uzupełnienie ekspozycji stanowi specjalna część multimedialna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -